Rožnov má nového vedoucího školství a kultury

Na radnici došlo od prvního února ke vzniku odboru, který zastřešuje jedny z nejviditelnějších agend úřadu. Odbor školství a kultury obsáhne školství, cestovní ruch, kulturu a sport. Součástí odboru, jehož šéfem bude Martin Beníček, bude samostatné oddělení školství a sportu, které povede Lucie Vančurová. To se bude primárně zaměřovat na státní správu.
„Celá tato organizační změna odráží snahu nastartovat školy k rozvoji, kdy pomáháme školám s přípravou na Strategii 2030, kterou budou implementovat do vzdělávání. Aktivně spolupracujeme také s Místním akčním plánem vzdělávání, kde jsou určité akce pořádány přímo pro ředitele škol nebo učitele se zaměřením na konkrétní oblasti či předměty. Chceme, aby se vzdělávání v rožnovských školách posouvalo do 21. století, například zvýšení čtenářské, informační, matematické, finanční či digitální gramotnosti žáků nebo získávání klíčových kompetencí. Jsme rozhodnutí ředitelům škol pomoci v co největší možné míře,“ vysvětlila místostarostka Kristýna Kosová (Zdravý Rožnov). Právě úzká spolupráce s řediteli škol může pomocí s implementací výše uvedené Strategie 2030, která vešla v platnost. „Práce v  celém odboru bude pro jedenáct pracovníků, deseti se dotkne přeřazení ze současných pozic na úřadě, jednoho nového budeme hledat v nejbližší době. Nový kolega by měl školám pomoci s administrativními povinnostmi, tak aby se ředitelé mohli zaměřovat na rozvoj školy a  žáků. Zároveň bude mít částečně na starost agendu sportu, kterou je také potřeba systematizovat v návaznosti na koncepci školství a  sportu vycházející ze SPRM,“ dodala na závěr Kosová. (r)

*********

Ing. Martin Beníček (41, na fotu)

Kdo je nový šéf školství a kultury a  jaké jsou jeho vize? Odpovědi jsme hledali přímo u něj:

„Na městském úřadě jsem dosud působil přibližně tři roky v roli vedoucího oddělení kultury a cestovního ruchu, takže část této agendy si přirozeně beru s sebou na novou pozici.
Prioritou v tuto chvíli je pro mě ‚nasát‘ a připomenout si atmosféru školského prostředí, získávat informace a  hovořit s aktéry vzdělávací soustavy. Moje vize koreluje s diskurzem o  proměně školství z ‚méně memorování do větší aplikovatelnosti znalostí‘. Čili pomoci s požadovanou a očekávanou změnou obsahu vzdělávání. Nedílným prvkem bude efektivní správa a rozvoj školské infrastruktury (včetně sportovišť), tedy zajištění a  hledání peněz do škol. Z  pozice zástupce zřizovatele spolu s řediteli škol a školek hledat cesty k možnému zjednodušení administrativy. Otevírat nová fóra pro komunikaci s rodiči, ostatními aktéry v oblasti i pedagogy a interními odborníky ve městě i  regionu. Chtěl bych nalézt cestu k  intenzivnější podpoře nadaných dětí formou specializace škol. Témat je samozřejmě více a rád využiji některou z příležitostí je oborově či veřejně představit.
Jelikož chápu kulturu (v obecném slova smyslu) a vzdělání jako provázané oblasti velmi důležité pro život člověka, chci se soustředit na to, aby škola či školka nebyla instituce, jejíž úloha končí posledním odpoledním zvoněním. Dovedu si představit školu jako životem pulsující organizaci, která jednak kvalitně rozvíjí děti či žáky, ale také poskytuje zázemí pro spolkovou, kulturní, sportovní, zájmové či jiné vhodné aktivity napříč generacemi. Prostě místo, které má pro město a jeho občany vysokou přidanou hodnotu vnitřní i vnější.“ (r)

 

více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button