Blog

BLOG: Co bude s kulturním centrem v Rožnově?

Spousta kamarádů, přátel i neznámých lidí mně píše a volá, co bude teď s kulturním centrem. Říkám jim, musíte se zeptat vedení města a zastupitelů. Věřím tomu, že jiná varianta než ta, že se doladí a vykomunikují přesné požadavky na projekt, nemůže být v tuto dobu „rozestavěnosti“ už (naštěstí) možná. A věřím, že vedení města co nejdříve vyhlásí výběrové řízení na dodavatele stavby po vyjasnění si nedostatků s projektovou kanceláří.

V roce 2021 bylo celkem vyhlášeno, vybráno a již ukončeno šest výběrových řízení na stavbu kulturního centra. Další navazující firmy tedy stále čekají na termín, kdy budou moci konečně pokračovat v instalaci vnitřního vybavení, divadelních světel, elektroinstalace, elevace v obou sálech atd.  

Nicméně mám strach. Obávám se, že prioritou nyní přestane být dostavba kulturního centra, ale prioritou současného vedení bude nejen nákup sportovní haly SYNOT od soukromého vlastníka, ale i výstavba nové sportovní haly. Ptám se: NA ZÁKLADECH PLÁNOVANÉHO KULTURNÍHO CENTRA? Ptám se, protože se mě na to ptá spousta lidí.
To, že momentálně v Rožnově není kulturní centrum ještě pořád hotové, ovlivňuje také všechny rodiny z Rožnova a okolí, které mají středoškoláky nebo děti v základních školách. Chtějí-li navštěvovat taneční kurzy, musí jezdit do okolních obcí a měst, aby se mohli tanečních zúčastnit. Rovněž maturanti musí své maturitní plesy organizovat v okolních obcích a městech.
Rodiny, senioři většinou jezdí za divadelními představeními, balety, operami atd. do Nového Jičína, Ostravy, Zlína. Není to pro ně, to mi věřte, vůbec komfortní, nehledě k tomu, že ne všichni senioři mají možnost dopravy vlastním automobilem. Absence kulturního centra má dopad také na firmy, které v Rožnově působí a které chtějí pro své zaměstnance získat celoroční permanentní vstupenky na divadelní a hudební představení a koncerty, aby jim tak mohli poskytnout nejenom sportovní vyžití, ale i kulturní benefity. Absence kulturního centra se dotýká i těch, kteří rádi chodí na filmové premiéry do kina, protože součástí centra bude i kinosál pro asi 100 návštěvníků.
Prosím všechny zastupitele (podle abecedy) Bc. Markéta BlinkováDlabajová JanaMgr. Drápal Martin,  doc. PhDr. Drápala Daniel, Ph.D.Mgr. Fiedler JanMgr. Tomáš GrossIng. Holiš RadimJelínek PetrMgr. Kokinopulos MiroslavKoryčanský JaromírMgr. Kosová KristýnaIng. Jan Kučera, MSc.Bc. Kypet Zdeněk, Dis.Ing. Mácha Radúz,  MUDr. Němeček ZdeněkIng. Jiří PavlicaIng. Slovák AntonínIng. Stolář PetrMgr. Szeruda RostislavIng. Mgr. Uličný PetrMgr. Valasová Aneta, aby to vše měli na paměti a aby na své spoluobčany, kteří je zvolili, mysleli při rozhodování. Aby táhli za jeden provaz jako v začátcích projektu v roce 2016, kdy byla předchůdcem tohoto projektu architektonická studie, kterou vybrala komise složená z odborníků a zastupitelů napříč politickým spektrem z cca 14 zaslaných soutěžních studií.
Z náznaků některých zastupitelů v diskusi o KC na jednání ZM dne 21. února 
https://www.youtube.com/playlist?list=PLB682cHcGiCt401Uu0p9tVwkF0Y9IrziN přemýšlím, jestli neexistuje tzv. „černá skříňka“, v níž je něco, co by mohlo naznačovat, že se nehraje fér. To by pro kulturní centrum nebylo dobře. 
 
Skončím pozitivně, protože věřím, že komplikace spojené s realizací stavby kulturního centra vnímají všichni jako příležitost něco zlepšit, nikoliv jako překážku to vzdát. Ráda bych věřila, že všichni zastupitelé se budou snažit pomáhat hledat řešení a budou mediátory mezi městem a projektanty. A věřím také, že se mně i občanům Rožnova dostane odpovědi na otázky, které jsem položila na začátku.
Děkuji. 
I CESTA JE CÍL.
 
Lenka Vičarová, emeritní ředitelka TKA
více

Čtěte také

jeden komentář

  1. Pokud by se zdálo, že včerejší (23.4.2024) dvouhodinové jednání zastupitelstva města ve věci projektu rožnovského kulturního centra bylo o něčem, tak zjevně opak je pravdou – bylo to úplně o ničem. Jen známá hra na kočku a myš. Lidovci se sice ve svých projevech poněkud stáhli, ale za to za sebe vystrčili na pomyslnou forbínu zastupitelstva svého „mopsíka Kučeru“, který jim vděčný za to, že si může mlaskat na starostenské židli, tak jako myš a rétorický eskamotér stále uhýbal a kličkoval před trefnými logickými výhradami a dotazy opozice, až často nakonec ze zjevných lží usvědčoval sám sebe …… . Zkrátka stále zjevně trvá, že za Lidovců v Rožnově kulturák nikdy nebude. Ale za to, k dnešku na vrub toho neexistujícího kulturáku utracených 60 miliónů, bude i nadále narůstat a zjevný „Kučerův tunel“ se bude nadále rozšiřovat a protahovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button