
Ve Středisku volného času funguje již třetím rokem kroužek Zdravotník-záchranář. V rámci něj se děti učí poskytnout první pomoc, zjišťují jak funguje IZS (integrovaný záchranný systém), co dělat v situaci, kdy sami potřebují pomoc.
Ve školním roce 2017/2018 se otevřely tři kroužky – v ZŠ Prostřední Bečva, ZŠ Hutisko-Solanec a ZŠ Dolní Bečva, které navštěvovalo 20 dětí. Jako každý rok jsme se na závěr jeli podívat na záchrannou službu v Rožnově. Děti provedla zkušená sestřička Jana Kolečková a záchranář Vojta Danihel. Ukázali jim vozový park, ale také krční límce, vakuové dlahy, EKG, nosítka a další vybavení, které potřebují k záchraně života.
I když máme hodně pomůcek k výuce první pomoci, tak od záchranářů je povídání vždy jiné a přínosné. Děti se dozvěděly jak vypadá výjezd, kdo jej hlásí, jak se orientují na místě nehody a jak postupují při ošetřování zraněných.
Dalším přínosem pro děti byla víkendová akce, kde jsme si společně vytvořili různé situace a museli na ně reagovat – např. nůž v ruce, otevřená zlomenina či odřeniny. Děti si zopakovaly kardiopulmunární resuscitaci, co vše mají říct dispečerovi do telefonu a jak se mají zachovat.
Hodně lidí neví, jak má poskytnout první pomoc. Bohužel se stále setkávám s názory, že si to pamatují z autoškoly nebo že oni to nikdy nebudou potřebovat. Poskytnout první pomoc je ale povinností pro každého. Pravidla první pomoci pro laiky se navíc mění a upravují, proto je důležité je sledovat, abychom zraněnému neublížili. V SVČ pořádáme kurzy i pro dospělé, můžeme proškolit zaměstnance firmy nebo udělat kurz na míru či uskutečnit výukový program pro školy. Přála bych si, aby si lidé uvědomili důležitost správného rozhodování při poskytování první pomoci, ale i to, že jednou ji mohou potřebovat sami.
Příští školní rok se kroužek rozšíří například i o dopravní výchovu a další nebezpečí, se kterým se děti mohou potkat na ulici, doma i na hřišti.
Jitka Proroková, vedoucí kroužků