Blog

BLOG: Rožnov rozhoduje o své budoucnosti a budoucnosti našich dětí. Buďte u toho!

Knihovna a kongresové centrum

VS

Investice do dopravy, infrastruktury, bytů, školek a škol, domova pro seniory

Co je pro naše město důležitější?

Kladu si stále otázku, zda bude v Rožnově na potřebné investice, pokud si vedení města ve čtvrtek na mimořádném zastupitelstvu prosadí svůj druhý megalomanský záměr za 370 milionů. Stavbu kulturního centra.
20 milionů se už utratilo za projekt. Na stavbu teď potřebují 350 milionů. Původně vedení tvrdilo, že projekt postaví za 121 milionů. To se nám to krásně prodražilo a to Kulturní centrum ještě ani nestojí! Bohužel to ale není jediný případ prodražení projektu. Na konci minulého roku si vedení města prosadilo knihovnu za 80 milionů korun. Původně měla stát 30 milionů.

Vedení města se nás snaží přesvědčit, že Kulturní centrum vlastně tak drahé nebude a slibuje, že dostaneme od státu dotaci 50 milionů. Opravdu si někdo myslí, že zadlužený stát v době energetické a ekonomické krize bude posílat Rožnovu miliony na megalomanské projekty?

A jak jsme se k tomuto šílenému dluhu vůbec dostali?

STAV ZADLUŽENÍ ROŽNOVA

Stávající zadlužení, leden 2022
36, 785 milionu Kč

Kulturní centrum po 27. 1. 2022, pokud se schválí jeho výstavba zároveň s knihovnou
-úvěr 1. – 127 milionů
-splatnost – 11 let
-úroky – 36, 344 milionu Kč až 43 milionů Kč

-úvěr 2. – 170 milion
-splatnost – 20 let
-úroky – 45 milionů Kč až 55 milionů Kč

-starý úvěr – 36, 785 milionu Kč
-splatnost – 5 let
-úroky – 2 400 000 Kč

Koupě pošty
-před schváleny úvěr – 31 milionů korun

Vodovod, splátka VAKU
-úvěr – 35 milionů korun

Krytý bazén
-stávající úvěr – 6,7 milionů korun

Komerční domy
-úvěr – 4 miliony korun

Zimní stadion
-stávající úvěr – 2,5 milionu korun

CELKEM ZADLUŽENÍ MĚSTA V ROCE 2022
408,985 milionu Kč

Na úrocích přeplatíme na knihovně a společenském domu starý úvěr a dva nové částkou 83, 744 milionu Kč.

Vodovod, pošta, komerční domy a bazén, zde jsou úroky odhadovány plus minus 20 milionů korun.

Celkem na úrocích zaplatíme téměř 104 milionu korun.

KOLIK NÁM ZBYDE V MĚSTSKÉ KASE NA INVESTICE? 30 MILIONŮ NA ROK!

Za ně postavíme dva chodníky, podobné jako je do Tylovic od náměstí po Harcovnu a k tomu zvládneme opravit dvě ulice, podobné Vítězné. Nic víc nepořídíme.

Nic co vedení slibovalo. Žádná oprava mostů, lávek, zateplení školky, úsporné osvětlení v ulicích, revitalizace sídlišť nebo kruhových objezdů. Žádné investice do městské dopravy, fotovoltaiky na střechách městských budov, cyklostezek, nových parkovacích míst nebo jiných potřebných investic. A na investice do bytů, tak moc potřebných pro seniory a mladé rodiny, můžeme taky zapomenout.

KULTURNÍ CENTRUM ANEB STAVBA POMNÍKU

Nejvtipnější na tom je, že „otec“ projektu kulturního centra je bývalý starosta Holiš. Stávající hejtman, který bojoval zuby nehty proti stavbě nové krajské nemocnice. Celou dobu tvrdí, že opravovat je výhodnější než stavět nové. Že stavba nové nemocnice by náš kraj na dlouhé roky zadlužila a nic by se nedalo postavit. Že na to peníze prostě nejsou. Ale když je možnost v Rožnově koupit Společenský dům, ten zrekonstruovat a výrazně ušetřit, tak je podle něj lepší postavit megalomanský projekt, na který nejsou peníze, který nás zadluží na dlouhé roky a kvůli kterému nic nového nepostavíme. Jak se prosím vás tomuto chování slušně říká? Jo už vím. Pokrytectví a politický populismus!

Taková je realita 8 leté vlády ANO v Rožnově. Stavění vzdušných zámků, megalomanských projektů, kulturního centra a knihovny, ale prázdná městská kasa, ve které zbyde na opravu pár chodníků, ale už žádné peníze na zateplení školky, opravu mostů, vylepšení MHD nebo stavbu bytů.

JAK ZÍSKAT JEDNODUŠE FINANCE, PROTOŽE SE ŘÍTÍME DO OBŘÍHO DLUHU – NÁVOD OD VEDENÍ NAŠEHO MĚSTA

Pokud si vedení města ve čtvrtek prosadí stavbu kulturního centra, zadlužení našeho města se tedy vyšplhá téměř na 409 milionů korun!

Samozřejmě, vedení Rožnova má super nápad, jak tento dluh snížit.  Zbaví se majetku a tak získá finance na umoření dluhu, a aby bylo možné uskutečnit stavbu kulturního centra.

Velmi pravděpodobný je prodej městských lesů, které ročně generují několik milionů, ale také prodej bytů, polikliniky nebo budovy 1000 na ulici 1. máje. Řádný hospodář by toto neudělal! Proto já, ani moji kolegové z KDU-ČSL s tímto hazardem nesouhlasíme. Zadlužení ani prodej majetku nám kvůli kulturnímu centru není zapotřebí!

Já osobně chci, aby se v Rožnově investovalo, a aby se město rozvíjelo. Ale musí to být uvážlivé investice a především musí být vidět péče řádného hospodáře. A ne si stavět pomníky! S kolegy z KDU-ČSL jsme si řekli, že podpoříme maximálně jeden z megalomanských projektů. Knihovna byla schválena na minulém zastupitelstvu. Zdá se, že není co řešit.

Občané, sice o kulturním centru budou rozhodovat zastupitelé, ale zadlužení města se týká nás všech. A především i budoucích generací, našich dětí. Buďme zodpovědní a poskytněme vedení města zpětnou vazbu. Máte možnost se na zastupitelstvu vyjádřit. Využijte ji prosím. Přijďte ve čtvrtek 27. 1. 2022 od 15 hodin do Společenského domu na ulici Palackého 48 a řekněte vedení města, jakou budoucnost chcete pro naše město a v jaké kondici chcete předat město našim dětem.

Jaromír Koryčanský

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button