Blog

BLOG: Setkání s lišajem

V těchto letních dnech můžete na své zahradě najít spoustu zajímavých živočichů, kteří jsou běžnému pozorovateli přírody skryti.

Když jsme navečer s dcerkou procházeli po naší „živé zahradě“, která právě díky rozmanitým druhům rostlin a živočichů obdržela toto ocenění, zaujala jí světle zelená skvrna v trávě. Pomalu jsme se přiblížili k tomu místu blíže a z neznámé skvrny se stala nádherně sytě zeleně zbarvená housenka motýla. Dcerka pronesla: „Táto, jaký motýl se z této housenky vylíhne?“ Sám jsem nevěděl, a tak jsme společně otevřeli atlas přírody a nalezli tam odpověď. Housenka patřila Lišaji lipovému (Mimas tiliae). Ten, kdo také objevuje krásy přírody, tak ví, že lišaj patří mezi noční motýly. Housenka má, jak jsem již uváděl, zelenou barvu, ta je však ozdobena sedmi šikmými nažloutlými pruhy po stranách, drobnými červenými tečkami a na horní straně zadečku má modrý růžek. Až se rozlouskne jedno veliké tajemství přírody, stane se z této na první pohled „obyčejné“ housenky nádherný motýl s temnými skvrnami a rozpětím křídel až osm cm. Křídla tohoto motýla jsou zajímavá tím, že jsou zaoblená a tím dokreslují jeho vzhled. Samotný lišaj je velice nenápadný, jeho barva je převážně temně zelená a splývá s kůrou stromů. Maskuje se tak dokonale před případnými nepřáteli. Zajímavé je, že velice rychle létá a saje nektar z květů. Při sání se nezastaví a projevuje se tak u něho “stojatý let“, takže by nám na zahradě nebo v sadě připomínal ptáčka kolibříka, který si podobným způsobem opatřuje svou potravu. „Táto a proč se lišaj jmenuje právě lipový?“ zeptala se mě Terezka. S odpovědí jsem neváhal a řekl, že v přírodě se různé druhy živočichů vážou na nějakou rostlinu nebo strom a jsou tak oba spjati s jejím vývojem. Lišaj lipový totiž klade vajíčka zejména na lípy, ale i jiné listnaté stromy. Ještě jsme si housenku prohlídli a Terezka ji uložila pod košatý keř. „Víš co, táto?“ řekla Terezka: „Taky bych se chtěla stát takovým nočním motýlem a zažívat dobrodružství, když už všichni spí.“ Na to jsem odvětil: „Na první pohled je takový život zajímavý a dobrodružný, ale motýl má také spoustu nepřátel, takže jeho život není příliš dlouhý.“

Pak jsem Terezce řekl: „Představ si, že než se z této housenky stane vysněný motýl, bude se kuklit těsně pod zemí u nás v půdě na zahradě a přezimuje tam.“ Dcera mi odvětila: „Tak to budeme čekat do jara a pak půjdeme na večerní výpravu na zahradu za nočním lišajem.“ Oba jsme se těšili, jaké překvapení nám zahrada opět přichystá a mezitím se setmělo. Stromy v záři pouličních lamp házely stíny a nad hlavami se nám mihnul netopýr večerní. Poděkovali jsme naší zahradě za další z jejího tajemství a odebrali se do tepla domova, „zakuklili“ se do peřin a usnuli. Ona se mezitím ponořila do svého ticha.

V naší přírodě Beskyd je možné prožít mnoho takových chvil, kdy se člověk „ponoří“ do stále nových objevů a zažívá tak dobrodružství. Nezáleží na tom, kde právě je, jestli na kraji lesa, u potoka nebo na své zahradě. Stačí se nechat unášet tím kouzlem, které se jmenuje PŘÍRODA. Přidáte se?

Krásná a jedinečná je příroda Beskyd. Máme povinnost ji zachovat a chránit pro budoucí generace.

Michal Šulgan

Pedagog volného času, předseda ZO ČSOP Radhošť a lektor EVVO

více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button