Mnoho stavebníků v Rožnově miluje Valašsko, svahy, paseky, domky, lesy, průhledy do krajiny. A zároveň sní svůj sen o malém domečku – bungalovu. Takovou stavbou ale krajinu poškozují. Bungalov, stavební typ z monzunových oblastí, je zde naprosto cizí. Široký roztahaný půdorys se vymyká tradičním obdélníkovým domům dobře usazeným v terénu. V kombinaci s domněnkou, že šikmá střecha automaticky zařadí dům do kategorie „to se sem hodí,“ pak vznikají komplikované zalomované valbové střechy s minimálním sklonem jen proto, aby byly šikmé. Kvůli nevyužívání podkroví pak ale mají co nejmenší, opět zcela cizí, sklon. Tyto domy jsou stavební zhoubou pro malebnou Valašskou krajinu opakovanou ve stovkách kusů.
Nepodlehněme hned lobby katalogů: při rozhovoru se stavebníky se ukazuje, že jim nejde ani tak o bungalov, jako spíše o pohodlné bydlení v jedné výškové úrovni, tedy ne na patro. A je to naprosto přirozené – tak se ale přece vždycky stavělo! V přízemí pokoje, pod sedlovou střechou se sklonem, který dobře odváděl vodu i sníh, seno.
Zamysleme se proto ještě jednou nad tím, proč vlastně chceme „bungalov,“ a jestli na náš svažitý pozemek nebude lépe sedět něco valašského. Výlety po zdejší krajině poslouží jako dobrý kurz toho, jak stavět v souladu s terénem a přitom pohodlně, v jedné výškové úrovni.
Jan Horký, městský architekt
Krajinu poškozuje i hromadné bydlení, paneláky jsou zde naprosto cizí, malebná krajina Valašsko – viz odkazy
http://www.roznov.cz/assets/File.ashx?id_org=14293&id_dokumenty=16204
http://www.roznov.cz/assets/File.ashx?id_org=14293&id_dokumenty=16210
http://www.roznov.cz/assets/File.ashx?id_org=14293&id_dokumenty=16209
Realita – http://www.roznov.cz/assets/File.ashx?id_org=14293&id_dokumenty=16204