Blog

BLOG: Zalepit duši s Iskérkou Rožnov II. díl

Dovolte, milí čtenáři, aby jedním z prvních článků byla malá úvaha. Nebojte, nesmrtelnost brouka, záhada bermudského trojúhelníku stejně jako věčné dilema, zda dřív bylo vejce či slepice, necháme stranou. Proč Zalepit duši, je to, oč tu běží.

Znáte „Frikulína“? Že ne? „Frikulín“ je moderní člověk, je „free“, „cool“ a taky „in“. Přímo stvořený pro dnešní dobu plnou neomezených možností, příležitostí. „Frikulín“ umí podat požadovaný výkon a zvládá všechny nároky na něj kladené. Být „Frikulínem“ není samozřejmost, o tom v Iskérce víme své. Statistiky ukazují, že každý čtvrtý člověk na světě má zkušenost s duševním onemocněním. To je dost, nemyslíte? I přesto je duševní onemocnění tématem tabuizovaným, plným mýtů a předsudků. A tak zatímco Don Quijote zápasí s větrnými mlýny a Sysifos se snaží svůj kámen vytlačit na vrchol kopce, tak se my v Iskérce snažíme „bojovat“ proti stigmatizaci lidí s duševním onemocněním. Jsem pevně přesvědčena, že máme větší naději na úspěch než výše zmínění pánové, byť se jedná o práci mravenčí.

Dveře k nám do Iskérky jsou otevřené lidem, kterým duševní onemocnění znemožňuje stát se již výše zmíněným „Frikulínem“. Lepíme duše, sbíráme jednotlivé „zdravé“ střípky a snažíme se najít způsob, jak je znovu poskládat, aby zapadly zpátky do sebe. Jinými slovy stavíme na silných a zdravých stránkách osobnosti lidí, kteří k nám přicházejí a hledají podporu a pomoc. A kdo že to k nám přichází? Věřte nebo ne, ale úplně obyčejní lidé. Žádní blázni s prázdným pohledem či ďábelským smíchem, tuto představu nechme, prosím, v kině. Jsou to lidé se vzděláním, mají své partnerské, rodičovské a profesní role. V mnoha ohledech se jedná o velmi inspirativní osoby. Našim přáním je, aby u nás nalezli takovou podporu a sílu, aby mohli žít život dle vlastních představ, spokojeně, samostatně a důstojně. Právě přístup společnosti a tedy i ten váš je něco, co nám v našem úsilí může velmi pomoci. Už pouze čtením těchto řádků nám pomáháte. To, že vás zaujal titulek, je pro nás dobrá zpráva. Dočtením článku nám uděláte opravdu radost. A pokud se i zamyslíte nad jeho poselstvím…Smekáme pomyslný klobouček a děkujeme.

V kontextu výše uvedeného mi závěrem dovolte jednoduchou otázku. Jaký je Váš postoj k lidem s duševním onemocněním?

Tereza Klvaňová, Iskérka

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button