Blog

BLOG: Co dělat v této těžké době? Vyrobte si domeček pro hmyz.

Přemýšlel jsem, co v této těžké době a dlouhých zimních večerech dělat, když příroda odpočívá a usnuly často i naše životní plány. Před očima se mi promítly vzpomínky z teplých letních dní plných létajícího hmyzu na naší louce a přišel nápad – vyrobím si nový hmyzí domeček.

V této době je možné si hmyzí domeček koupit v obchodě, vyrobit si ho však není nijak složité. Použil jsem na něho pár hoblovaných smrkových desek, soudky z potravin, šišky, slámu, drcené bambusové tyčinky, kousky dřeva a pletivo, aby výplň držela pohromadě.

Jako první jsem si vyměřil velikost a hloubku prken podle soudků. Vše jsem vruty zpevnil dohromady, přidal zadní stěnu a střechu z kusu dubového odřezku i s kůrou, pro úkryt hmyzu, který potřebuje právě takové podmínky k životu. Poté jsem soudky vyplnil kouskem kulatého špalku, kam jsem vyvrtal otvory pro hmyz. Ideální je velikost vrutů okol 5,5-6 mm šířky, protože příliš velké otvory hmyz téměř neobydlí. Tato velikost je ideální pro drobné vosičky, včelky samotářky a další hmyz. Je důležité, aby měl hmyz kam naklást svá vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy. Otvory jsou uzavřeny neboli zalepeny jemnou světlou hlínou, než se z larvy nakonec vyvine dospělý jedinec a vaše přírodní zahrada zase ožije. Tito opylovači jsou na zahradě nepostradatelní. Do prostředního soudku jsem nařezal malinké trubičky z drceného bambusu, které se dají koupit jako materiál v zahradnictví. Jsou pevné, ale nesmí být vystaveny vlhku. Je to ideální úkryt pro včelky samotářky. V naší krajině můžeme potkat více než 600 druhů včelek – samotářek, které si nestaví úly jako včely medonosné. Většina z nich žije zcela nenápadně, převážně osamoceně. Mají zajímavá jména. Jsou to např. drvnice, dřevobytky, smolanky, vlnařky, zednice, maltářky apod. Do spodní části domečku jsem natlačil borovicové šišky pro úkryt dalších druhů hmyzu. Všechny mezery domečku jsem vyplnil slámou, kde se mohou najít svůj ukrýt škvoři a slunéčka – likvidátoři mšic. Nakonec jsem přední stranu domečku přikryl jemným pletivem, aby materiál nevypadával. A bylo hotovo! Žádnou část dřeva jsem nenatíral ani nijak nemořil.

Není však vždy nutné si na zahradě tvořit domeček v různých tvarech či barvách. Mnohdy stačí umístit do zahrady volně ležící kmeny, do kterých můžeme navrtat pár otvorů a nechat kmeny pro hmyz svému „osudu“. Díky tomu, že jsem na konci zahrady nechal ležet hromadu nařezaných klád, kde dřevo postupně odumíralo, objevila se mi na zahradě tiplice tmavá (Tanyptera atrata), která je u nás zařazena mezi málo hojný druh.

Přesvědčil jsem se po mnoha letech práce a úsilí, že udělat ze své zahrady jeden malý ráj na zemi je přeci jen možné. Chce to však dobře vědět, co potřebuje příroda sama a živočichové, kteří v ní žijí. Potom si ze své zahrady vytvoříme místo, kde žít a být je splněným snem.

Michal Šulgan, předseda ČSOP RADHOŠŤ

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button