Spektrum Rožnovska

Co prožívá schizofrenik? Studenti to zjistili v psychobudce

Schizofrenie je duševní porucha charakteristická selháváním myšlenkových procesů a sníženou schopností vnímat emoce a reagovat na ně. Nejčastěji projevuje sluchovými halucinacemi, zmatenou řečí, paranoidními bludy. Tolik definice. Můžeme si ji kdykoli ověřit. Stačí pár kliků na počítači.

Zažít ale na vlastní kůži skutečnost tak, jak ji prožívá schizofrenik, není téměř možné. Nabízí to psychobudka. Ta je ale jediná v republice. Iskérce se ji však podařilo do Rožnova dovézt. Od úterý 27. do čtvrtka 29. června je umístěna na gymnáziu. Přístupná je studentům, žákům Podskalky, rodinným příslušníkům klientů Iskérky i veřejnosti.

„Je to malý tmavý box, kde je dotyková obrazovka se sluchátky, jejichž prostřednictvím člověk vpluje do krátkého příběhu ze života schizofrenika. Jde o každodenní záležitost. Přijde doručovatel a přinese doručenku, s níž musíte na poštu. Pro zdravého člověka to je banální záležitost. Pro schizofrenika je to ale velký problém,“ vylíčila Kateřina Šichtová.

Film jí otevřel oči. „Až nyní jsem schopna si uvědomit, že i nejběžnější, nejobyčejnější úkony jsou pro nemocného člověka něčím tak těžkým a složitým,“ řekla studentka třetího ročníku.

Umístěním boxu v prostorách školy se gymnázium snaží bojovat proti stigmatům. „Lidé trpící duševními poruchami jsou součástí společnosti a je třeba je takto vnímat. Jsme přesvědčeni, že když seznámíme studenty s tím, co prožívají psychicky nemocní, můžeme jejich případně negativní náhled na problém ovlivnit,“ vysvětlila Šárka Hlaváčková.

Psychobudka je v republice jediná svého druhu. Vlastní ji Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a  1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Slouží tedy zejména medikům a pracujícím na oddělení psychiatrie, ale také rodinným příslušníkům a přátelům nemocných.

„Díky ní totiž lépe porozumíte příznakům, které prožívají nemocní,“ vysvětlila ředitelka Iskérky Alena Jbaili s tím, že osvěta u studentů je důležitá i z toho důvodu, že schizofrenie a další psychické nemoci propukají kolem sedmnáctého až osmnáctého roku, tedy v době, kdy je člověk křehký a tlak na výkon a úspěch je přitom zvýšený.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button