Spektrum Rožnovska

Děti s klíčem na krku najdou pomoc v nízkoprahovém centru

Je ti mezi deseti a dvaceti lety a nevíš, co s volným časem? Nevycházíš s rodiči nebo máš pocit, že tě okolí nechápe? Neholduješ organizovaným volnočasovým aktivitám a už tě nebaví trávit čas na ulici, v parku nebo se prostě nudíš? Chceš změnu? Pokud jsi z Rožnovska, nebo zde studuješ, přijď se podívat k nám!

Tato sugestivní slova by už v první polovině příštího roku mohla lákat děti ohrožené rizikovým chováním do nového nízkoprahového zařízení.

„V něm děti a mladí lidé mezi deseti a dvaceti lety nebudou jen smysluplně trávit volný čas, ale hlavně řešit problémy, které je trápí. Například se školou, s rodiči, s nejrůznějšími vztahy, sebeúctou a podobně,“ přiblížila Naděžda Gilarová, zástupkyně ředitele Charity ve Valašském Meziříčí, která úspěšně provozuje podobné zařízení už sedmým rokem. Denní návštěvnost je ve valašskomeziříčské Zastávce mezi dvaceti a pětadvaceti klienty.

Nízkoprahové zařízení je zejména sociální službou, která pomáhá s řešením nepříznivých životních situací, je však nutné děti přilákat.

„Proto je základem každého klubu stolní fotbal, ping-pong, počítač, klávesy, stolní hry, časopisy a knihy. U nás si mohou děti půjčit brusle a jít s doprovodem ven, mohou si udělat třeba táborák a podobně. Teprve až sociální pracovníci získají důvěru klientů, začnou se volně otevírat témata k řešení,“ vysvětlila Naděžda Gilarová.

Služba je anonymní, pro vstup stačí uvést přezdívku a věk.

„Rožnovsku chybí nízkoprahové centrum pro děti, které nemají s kým řešit problémy a kde smysluplně trávit volný čas, už řadu let. Nyní jsme ve fázi, kdy máme poskytovatele služby, peníze na provoz a hledáme vhodné prostory,“ popsal místostarosta Jan Kučera.

Jako možné řešení se jeví využít budovu T klubu. Kulturní agentura by se v takovém případě dočasně, tedy do doby, než bude postaveno kulturní centrum, přestěhovala do kanceláří v Komerčních domech.

„Vítám, že město bude moci provozovat tolik potřebné zařízení. Vzhledem k tomu, že T klub je v majetku města, tak se pro provozování nízkoprahového centra tato budova jednoznačně nabízí,“ řekla ředitelka T klubu – kulturní agentury Lenka Vičarová.

Předpokládané roční náklady na provoz zařízení pro děti činí téměř dva miliony korun. Dotace státu by přitom mohla pokrýt milion a půl, dotace obcí mikroregionu Rožnovsko pak tři sta devadesát tisíc.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button