Pět ze sta řidičů přiznává užívání drog. Nejde sice o tak rozšířený fenomén jako v případě alkoholu, ale stejně nebezpečný. A samozřejmě se nevyhýbá ani Rožnovsku.
„Při kontrolách jsme už mnohokrát zastavili řidiče, který sice neměl v krvi alkohol, ale choval se jako by před jízdou užil jinou návykovou látku. Neměli jsme však tuto skutečnost prokázat,“ vysvětlil ředitel rožnovské městské policie Aleš Pilař.
Strážníci proto pořídili testery, které užití narkotik prokáží. A nemusí jít jen o detekci běžně užívaných drog, jako jsou extáze, pervitin, heroin, kokain či marihuana. Přístroj dokáže ze slin odhalit i užívání tlumících léků jako je například Diazepam.
Městští policisté mají zatím k dispozici pětadvacet kusů, přičemž pořízení jednoho přijde až na sedm set korun.
„Cena ale není rozhodující, jde nám o bezpečnost, zdraví a životy lidí. Takže začínáme s testováním. Pokud strážník zastaví řidiče, u něhož bude mít podezření na užití narkotik, tak přistoupí k testování,“ upozornil Aleš Pilař.
V případě pozitivního nálezu čeká šoféra stejný postih jako při jízdě pod vlivem alkoholu. To znamená, že zaplatí pokutu až do výše padesáti tisíc korun a čtyřiadvacet měsíců nesmí usednout za volant.
To, že se strážníci při dopravních kontrolách zaměří také na drogy, lidé vítají.
„Postih by měl být u takových lidí skutečně přísný. Určitě by měli přijít o řidičák,“ řekla například Františka Kramolišová.
Také Marie Kubjátová by volila co nejpřísnější postih. „Šofér pod vlivem drogy by měl by přijít o řidičák napořád. Sama jezdím čtyřicet let a nikdy jsem nesedla za volant pod vlivem alkoholu.“
A podobně smýšlí také Zdeněk Hofer. „Není to bezpečné, tres by měl být proto minimálně stejný jako v případě alkoholu.“