společnost

FOTO: Malý Radhošť slaví padesátku 

Psal se rok 1948, kdy v Rožnově pod Radhoštěm vznikl Valašský krůžek, později přejmenovaný na Soubor valašských písní a tanců Radhošť. 

A netrvalo dlouho a mnozí souboráci – rodičové – se začali zabývat otázkou, jak zapojit do souborové činnosti také své děti. Řešení vzal do svých rukou Václav Bradáč se svojí ženou Františkou, kteří v roce 1969 začali se skupinou dětí nacvičovat valašské tance a písničky. Skupina dostala název Malý Radhošť a brzy se mohla pochlubit i účinkováním na veřejnosti. Panečku, to byla motivace! Zvláště, když děti mohly vystupovat s dospělým souborem. Zájem o práci v Malém Radhošti rostl a do nácviků se postupně zapojovali ogaři a cérky z řad dospělého souboru, aby se to množství dětí dalo zvládnout. V současné době tým nacvičujících pracuje pod vedením syna manželů Bradáčových – Víta Bradáče. Osvědčilo se také rozdělení dětí do tří věkových skupin. Z Malého Radhoště vyrostlo těleso, v němž v průběhu roku nacvičovala více než stovka dětí. I dnes, kdy je nabídka volnočasových aktivit pro děti mnohem větší, se počty dětí příliš nezměnily.

Soustavná a poctivá práce s dětmi přináší i své výsledky. Soubor se pravidelně zúčastňuje soutěžních přehlídek dětských folklorních souborů, pravidelně postupuje do krajského kola a několikrát si vybojoval účast i na národní přehlídce. Vedle toho absolvuje každý rok celou řadu vystoupení, ať už doma nebo v zahraničí. Vyznamenáním jsou vždy vystoupení na mezinárodních folklorních festivalech v Rožnově, ve Strážnici, v Třebíči, ve Frenštátě, v Liptále, v Uherském Hradišti-Kunovicích, v maďarském Sárváru, či Körmendu. V loňském roce prošel soubor oblastním i krajským kolem postupových přehlídek dětských folklorních souborů a postoupil až do celostátního kola, které organizuje Ministerstvo kultury a zde získal jedno z ocenění.

Členství v Malém Radhošti není jenom o tom, že se děti učí tančit, zpívat, případně něco o zvykosloví, že se učí úctě k tradici, ke kroji, ke kraji, ve kterém žijí, odpovědnosti a práci v kolektivu, ale také o poznávání jiných míst, jiných kultur – zejména na folklorních festivalech se mohou setkávat s účastníky mnohdy i z exotických zemí.

Soubor Malý Radhošť má nespornou výhodu, že jej při vystoupeních doprovází „živá“ cimbálová muzika. Nejprve to byla cimbálová muzika dospělého souboru Radhošť, později tzv. malá souborová muzika. V posledních letech spolupracuje soubor s dětskými cimbálovými muzikami ze Základní umělecké školy v Rožnově. První byla cimbálová muzika Šťuhélek, děti ale odrostly, a tak Zita Vinklerová vypiplala další muzičku – ti si říkali Ogaři a cérky, ale i ti se už rozlétli do světa, a v současné době souborová vystoupení doprovází další generace malých muzikantů pod vedením Petra Valy.

Děti dospívají, odcházejí na střední školy, mění své zájmy, některé přecházejí do dospělého souboru Radhošť, s některými ztrácíme kontakt, ale nejvíc srdce zahřeje, když se k nám vracejí coby rodiče se svými ratolestmi a zakládají tak další a další generace Malého Radhoště.

To vše se uskutečňuje za finanční podpory Města Rožnova p. R., ale i řady soukromých subjektů. Velmi dobrá a přínosná je také úzká spolupráce s Valašským muzeem v přírodě. 

Slavnostní program k souborovému výročí se uskutečnilo v sobotu 23. 11. 2019 v Janíkově stodole ve Valašském muzeu v přírodě – právě z něj jsou všechny snímky, které najdete ve fotogalerii níže.

Text Petr Dobrovolný, předseda Spolku přátel souboru Radhošť

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button