společnost

FOTO: Malý Radhošť slaví padesátku 

Psal se rok 1948, kdy v Rožnově pod Radhoštěm vznikl Valašský krůžek, později přejmenovaný na Soubor valašských písní a tanců Radhošť. 

A netrvalo dlouho a mnozí souboráci – rodičové – se začali zabývat otázkou, jak zapojit do souborové činnosti také své děti. Řešení vzal do svých rukou Václav Bradáč se svojí ženou Františkou, kteří v roce 1969 začali se skupinou dětí nacvičovat valašské tance a písničky. Skupina dostala název Malý Radhošť a brzy se mohla pochlubit i účinkováním na veřejnosti. Panečku, to byla motivace! Zvláště, když děti mohly vystupovat s dospělým souborem. Zájem o práci v Malém Radhošti rostl a do nácviků se postupně zapojovali ogaři a cérky z řad dospělého souboru, aby se to množství dětí dalo zvládnout. V současné době tým nacvičujících pracuje pod vedením syna manželů Bradáčových – Víta Bradáče. Osvědčilo se také rozdělení dětí do tří věkových skupin. Z Malého Radhoště vyrostlo těleso, v němž v průběhu roku nacvičovala více než stovka dětí. I dnes, kdy je nabídka volnočasových aktivit pro děti mnohem větší, se počty dětí příliš nezměnily.

Soustavná a poctivá práce s dětmi přináší i své výsledky. Soubor se pravidelně zúčastňuje soutěžních přehlídek dětských folklorních souborů, pravidelně postupuje do krajského kola a několikrát si vybojoval účast i na národní přehlídce. Vedle toho absolvuje každý rok celou řadu vystoupení, ať už doma nebo v zahraničí. Vyznamenáním jsou vždy vystoupení na mezinárodních folklorních festivalech v Rožnově, ve Strážnici, v Třebíči, ve Frenštátě, v Liptále, v Uherském Hradišti-Kunovicích, v maďarském Sárváru, či Körmendu. V loňském roce prošel soubor oblastním i krajským kolem postupových přehlídek dětských folklorních souborů a postoupil až do celostátního kola, které organizuje Ministerstvo kultury a zde získal jedno z ocenění.

Členství v Malém Radhošti není jenom o tom, že se děti učí tančit, zpívat, případně něco o zvykosloví, že se učí úctě k tradici, ke kroji, ke kraji, ve kterém žijí, odpovědnosti a práci v kolektivu, ale také o poznávání jiných míst, jiných kultur – zejména na folklorních festivalech se mohou setkávat s účastníky mnohdy i z exotických zemí.

Soubor Malý Radhošť má nespornou výhodu, že jej při vystoupeních doprovází „živá“ cimbálová muzika. Nejprve to byla cimbálová muzika dospělého souboru Radhošť, později tzv. malá souborová muzika. V posledních letech spolupracuje soubor s dětskými cimbálovými muzikami ze Základní umělecké školy v Rožnově. První byla cimbálová muzika Šťuhélek, děti ale odrostly, a tak Zita Vinklerová vypiplala další muzičku – ti si říkali Ogaři a cérky, ale i ti se už rozlétli do světa, a v současné době souborová vystoupení doprovází další generace malých muzikantů pod vedením Petra Valy.

Děti dospívají, odcházejí na střední školy, mění své zájmy, některé přecházejí do dospělého souboru Radhošť, s některými ztrácíme kontakt, ale nejvíc srdce zahřeje, když se k nám vracejí coby rodiče se svými ratolestmi a zakládají tak další a další generace Malého Radhoště.

To vše se uskutečňuje za finanční podpory Města Rožnova p. R., ale i řady soukromých subjektů. Velmi dobrá a přínosná je také úzká spolupráce s Valašským muzeem v přírodě. 

Slavnostní program k souborovému výročí se uskutečnilo v sobotu 23. 11. 2019 v Janíkově stodole ve Valašském muzeu v přírodě – právě z něj jsou všechny snímky, které najdete ve fotogalerii níže.

Text Petr Dobrovolný, předseda Spolku přátel souboru Radhošť

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button