společnost

FOTOGALERIE: Zubří má nové zázemí pro lékaře a 16 bytů

Zkolaudováno, předáno do užívání. Po takřka dvou letech byl v Zubří dokončen společný projekt výstavby domu s pečovatelskou službou a lékařského domu. Náklady přišly město na přibližně 107 mil. Kč, z toho 30,1 mil. Kč činila dotace na tzv. pasivní energetický standard.

Dům s pečovatelskou službou tvoří 16 bytových jednotek o velikostech 1+kk a 2+kk. „Všechny již máme obsazeny, přihlášených občanů bylo více, než kolik jsme mohli uspokojit. Zohledněn byl věk zájemců, jejich vazba na Zubří a  zdravotní stav. Pečovatelskou službu zajistí Charita, je zde také místnost pro masérské služby. Doposud nám ve městě takovéto bydlení chybělo, jsem rád, že se nám i v dnešní finančně nelehké době projekt povedlo dovést do konce,“ sdělil starosta Zubří Lubomír Vaculín.

Starosta Lubomír Vaculín

Na zmíněnou stavbu přímo navazuje nový lékařský dům. Zde mají ordinace dětský, ženský a praktický lékař. Nalezneme tady také logopedku, masáže a očního lékaře s optikou. „Bohužel se nám ale nepodařilo obsadit sdílenou ordinaci pro specialisty jako diabetologa, internistu, ortopeda a co mě obzvlášť mrzí, zůstali jsme bez zubaře. Těch je nedostatek v celé republice, a přestože pro ně máme hned dvě ordinace, zájemce jsme nenašli. Současná paní zubařka ordinuje ve staré ‚Fabiánově vile‘ a nevíme přesně, kdy ukončí svou činnost. Z předjednaných stomatoložek jedna odešla na mateřskou a druhá se vrátila k rodině na Slovensko. Kontaktovali jsme i místního pana doktora, ale ten má již ordinaci zavedenou jinde, a jeho přínos by tak byl pro nás minimální, protože by přešel i se svou dosavadní klientelou. Mluvil jsem i s jednou místní studentkou lékařské fakulty, ovšem zatím to vypadá, že ordinace zubařů budou prázdné. Samozřejmě to nevzdáváme a jsme stále v kontaktu se stomatologickou komorou a zdravotními pojišťovnami,“ dodal starosta s  tím, že jak provoz lékařského, tak i navazujícího pečovatelského domu bude mít provozně na starost městská MA, s. r. o., nájemní smlouvy však zůstanou v gesci radnice.

Fabiánova vila

Další investice jsou závislé na dotacích

Sotva Zubřané dovedli do zdárného konce výše popsanou investiční akci, už se poohlížejí po dalších. Letos mají v plánu provést kompletní digitalizaci místního rozhlasu za přibližně 7,5 mil. Kč. Tento dotovaný projekt je součástí krizové připravenosti a jeho realizace je již na spadnutí. „Připravujeme také rekonstrukci vnitřních prostor Klubu Zubří, což je odhadnuto na více než 60 milionů. Pokračuje i příprava házenkářské tréninkové haly. Z dalších akcí, které máme v plánu, je třeba zmínit propojovací chodník Zubří se Starým Zubřím, chodník na horním konci a samozřejmě nás čekají vysprávky komunikací. Nutno ovšem dodat, že většina velkých investic je závislá na dotacích, bez nichž zahájeny nebudou,“ konstatoval na závěr Lubomír Vaculín. (r)

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button