Blog

František „Frank“ Frištenský – přes Švýcarsko a USA domů do Rožnova

V zářivém podzimu roku 2020 zavítal do Rožnova muž sportovního vzhledu, představil se jako František „Frank“ Frištenský (na fotu) – pravnuk fenomenálního zápasníka Gustava Frištenského (1879-1957), amatérského mistra Evropy 1903 a profesionálního mistra Evropy 1929, který vybojoval přes 10 000 vítězství a  jeho výkony ani dnes neupadly v  zapomnění.
Do Rožnova se začátkem 60. let přistěhoval jeden ze tří bratrů Gustava Frištenského – František, také vynikající zápasník. Jeho syn Jaromír bydlel v ulici Boženy Němcové a jeho syn František „Frank“ (nar. 1948) navštěvoval školy U Kostela, Videčskou a vystudoval stavební průmyslovku ve Valašském Meziříčí. Po invazi armád Varšavské smlouvy v roce 1968 odešla rodina do Vídně a usadila se ve Švýcarsku. „Ze dne na den jsem se dostal z Rožnova na západ a jen jsem zíral. Všecko pěkné a čisté, obchody plné zboží. To jsem do té doby nikdy neviděl,“ uvedl František „Frank“ Frištenský při návštěvě Rožnova.
Sice odborník na vzduchotechniku, přesto ho to táhlo ke sportu. Ve Švýcarsku vystudoval tělovýchovný institut a působil v městě Churu jako hrající trenér volejbalového mančaftu.
V roce 1976 ho kamarád zlákal k cestě do USA. „Anglicky neuměl hovořit ani jeden z nás, jen německy, já navíc rusky. Koupili jsme za 600 dolarů obstarožní Cadillac a projeli jsme celou Ameriku,“ vzpomíná Frištenský.
Na univerzitě ve Washingtonu, D. C., pak získal František „Frank“ Frištenský na fakultě tělesné výchovy místo trenéra volejbalu a  asistenta tělocviku. V Americe už zůstal, založil rodinu a prožil tam dvaatřicet let. „Měl jsem také malou cestovní kancelář, vozil jsem Američany po zemích střední Evropy. A v  Coloradu fitness centrum, něco jako osobní trénink pro klienty,“ dodává Frištenský.
V rodině Františka „Franka“ Frištenského se hovoří několika jazyky, nejvíc česky. „I manželka, rodilá Američanka, umí česky až nebezpečně moc dobře,“ smál se.
Nakonec se František „Frank“ Frištenský před rokem 2018 natrvalo vrátil do ČR a jedním z  míst, které navštívil, bylo městečko jeho dětství – Rožnov pod Radhoštěm. Richard Sobotka

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button