společnost

FUJARÉ: Máme spoustu nápadů, ale nestíháme je realizovat

Koncertní cyklus Hudební fujaré ve 3. Etáži, živé letní kino, divadelní zájezdy, výtvarné instalace, přednášky a nově i hudební festival Hlasy. To vše nabízí spolek Fujaré, který v Rožnově působí od ledna loňského roku.

„Říkáme, že jsme rožnovská tvůrčí, produkčně-dramaturgická jednotka. A to je myslím přesné. Produkční proto, že naše akce sami ‚vyrábíme‘ od začátku do konce, dramaturgická znamená, že si to sami vymýšlíme, a konečně to nejpodstatnější slovo tvůrčí, bez toho by to nešlo a nebavilo by nás to. Věci se musí promýšlet, hledat, tvarovat. Fujaré vzniklo z potřeby ‚dělat kulturu‘, která nám tady chybí, jak zaměřením, tak hodnotou a přístupem k ní, duchem,“ popisuje spolek jeden z jeho zakladatelů Honza Petružela.

U zrodu Fujaré stáli spolu s divadelním vědcem, redaktorem a grafikem i Pavel Trčka, kulturní organizátor a vedoucí taneční složky folklórního souboru Soláň, a zvukař a obchodník hudebninami Jiří Krumpoch.

„S Pavlem jsme si řekli, že když nejsme schopni pohnout a inspirovat rožnovskou kulturu přes naše působení v kulturní komisi, tak to musíme vzít z jiné strany – dělat to sami, inspirativně a třeba s něčím pohneme. Něco umíme, zkušenosti máme, tak by to mohlo fungovat. – A ono, to asi funguje!“ uvedl Petružela.

„Akce vymýšlíme a organizujeme sami a s pomocí kamarádů nebo v koprodukci třeba s městskou knihovnou. Je to dobrovolnická činnost, nikdo z nás z toho neviděl ani korunu (spíš naopak), ale zatím nás to baví a děláme to svobodně, neděláme žádné kompromisy a věci vytváříme podle svého vědomí i svědomí. Ale je nás na tu kvalitu a kvantum málo, vždyť děláme tucet různorodých akcí do roka, festival se připravuje celý rok. Takže kdyby se k nám chtěl někdo přidat, budeme rádi.“

Spolek od začátku pracuje s plánem, který zohledňuje místní aspekty. To vedlo třeba ke vzniku Hudebního fujaré.

„To je akce v inspirativním a milém prostoru 3. Etáže, kde spojujeme folklór s jinou muzikou a někdy k tomu přidáme i workshop. Vždy tam vystupují dva interpreti, takže je to dvojkoncert. Loni se uskutečnila tři setkání, letos jsou už čtyři. Pak děláme ten už celkem slavný letňák. Ale zase to nemá být obyčejné letní kino, promítání se odehrává na nádvoří bývalé továrny Loana, máme tam oheň a před filmem a po něm hraje tematicky vybraná kapela – třeba k Limonádovému Joeovi hrály latinoamerické rytmy – říkáme tomu živé letní kino. Nemáme svůj prostor, baví nás osídlovat různá místa a dělat ta setkání s divákem vždy trošičku jinak,“ vysvětluje zakladatel.

Dále Fujaré pořádá debaty v městské knihovně se zaměřením na aktivní občanskou společnost, workshopy, happeningy a v plánu je i „divadlo“, které zatím probíhá ve formě zájezdů na divadelní představení.

„Nápadů máme spoustu, ale nestíháme je realizovat. Hledáme tam, kde bychom mohli být užiteční a kde by nás to bavilo. Od divadelních a hudebních workshopů přes přednášky ke společensky závažným tématům, po ta hudební setkání na festivalu Hlasy nebo ve 3. Etáži, vždycky chceme, aby to mělo nějaký přesah, podnětnou atmosféru. A to se musí ‚vychodit‘, vypiplat, aby to fungovalo. – Jednou jsem šel při letňáku po moderování doplnit toaletní papír na dámský záchod a slečna říkala: ‚To děláte taky?‘,“ svěřil se se smíchem Petružela.

Nově spolek v září 2017 v amfiteátru na Stráni uspořádal první ročník mezinárodního hudebního festivalu lidského hlasu Hlasy.

na Hlasy máme, je jich hodně a jsou – ty, které se k nám dostaly – jaksi jenom kladé. To je možná škoda (zase smích). Samozřejmě se najdou věci, které chceme udělat jinak, ale v tom celkovém rámci se nám povedlo všechno, co jsme chtěli a bylo to lepší, než jsme doufali. Chladnější počasí a hlavně nezdravá konkurence v podobě akcí zadarmo, k tomu první ročník, takže přišlých asi dvě stě třicet lidí je úspěch. Ale nejde o počty, nejpodstatnější je, že na naše akce chodí lidi, které to baví a kteří se nezklamali a chodí znovu a jezdí na nás už i z širšího okolí – řeknou si to –, protože jsou to unikátní věci, žádný klasický kulturní import, který je v každém městě. Zkrátka postupně rozšiřovat ty kruhy, hledat diváka a potkávat se s ním,“ medituje organizátor.

Už nyní pracují pořadatelé na dalším ročníku festivalu, který se uskuteční 1. září 2018. A 23. února se posluchači mohou těšit na první Hudební fujaré roku 2018, kde vystoupí Vrbovskí víťazi (SK) a Gajdoši z Kopanic.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button