kultura

Galerie CreArs představí obrazy, sochy i grafiku

Galerie CreArs, soukromá prodejní galerie současného moderního umění, funguje na nábřeží rožnovské Bečvy od roku 2010. V prostorách prvorepublikové vily prezentuje v dlouhodobých výstavách různorodou tvorbu českých i zahraničních autorů. K vidění jsou sochy, malby, fotografie, grafika, šperky nebo autorské sklo. CreArs má ve stálé prodejní nabídce díla předních výtvarníků, kteří v galerii vystavují.

,,V roce 2017 jsem vybrala a otevřela sedm samostatných výstav, kde se představilo čtrnáct autorů různých výtvarných disciplín. Sezónu jsme začali Ivanou Štenclovou, představili jsme nového autora Petra Kubu, dále jsme uvedli Romana Brichcína, následovala Hana Mikulenková, pak skupinová letní výstava a samostatně Igor Piačka. Nad původní plán autorských výstav letošní sezóny jsme přidali externí výstavu v zahradě galerie sochaře Ondřeje 4. Zimky, která potrvá do května 2018. Současně je k vidění také výstava Zimní salón, která je přístupná do 30. března příštího roku,“ vyjmenovává galeristka a kurátorka výstav Ingrid Kitzbergerová.

Malba Michaela Rittsteina. Foto: archiv autora

V roce 2017 se povedlo přivést k životu první ročník výstavy Salon Rotal. V rámci této kolektivní výstavy, která vznikla v souvislosti s výročím 750 let města, se představilo osm mladých autorů, kteří jsou spjati s městem Rožnov.

,,Následující rok budeme pracovat s umělci, které jsme již za dobu naší osmileté působnosti představili, protože jsou žádaní a diváky jistě potěší vidět jejich novou tvorbu. Přidáme rovněž jednoho nového. Tím je Ivan Pavle ze Slovenska. Jsem nesmírně ráda, že zatím umělci, které jsem oslovila, přijali mou nabídku. Všichni jsou totiž známí a uznávaní umělci světového formátu, kteří mají kalendář výstav zaplněný někdy na tři roky dopředu a opravdu si mohou vybírat, kde budou vystavovat. O to větší je to pro mě čest,“ svěřila se galeristka, která autory sama vybírá.

Malba Michaela Rittsteina. Foto: archiv autora

„Kromě toho, že dlouhodobě sleduji výtvarnou scénu, hraje u mě roli při výběru i osobní kritérium jakési přitažlivosti. Když mě díla osloví a mají na mě určitý vliv, předpokládám, že by takto mohla působit i na návštěvníka,“ prozrazuje kurátorka výstav.

Pro nadcházející sezónu 2018 vybrala Ingrid Kitzbergerová malby Michaela Rittsteina, které návštěvníci uvidí od 4. dubna.

Sezonu v galerii zahájí v dubnu Michael Rittstein. Foto: archiv galerie

„Rozhodně zvu všechny zájemce na první autorskou výstavu sezóny. Lidé by si neměli nechat ujít nejen výstavu, ale také komentovanou prohlídku osobně s autorem. Jsem přesvědčená, že to bude zážitek a zajímavé setkání nejen s tímto uznávaným výtvarníkem, ale také s jeho tvorbou, která je ve výtvarných kruzích velice ceněná. Návštěvníci se mohou těšit na odvážnou, provokativní a až groteskní malbu. Rittsteinovy obrazy, mnohdy zobrazující zvířata a akční situace ze života, jsou hýřivé, vitální a temperamentní kompozice s typicky plastickými živými barvami,“ dodává Kitzbergerová.

Dále se od 23. května do 25.srpna představí Igor Kitzberger se svými sochařskými díly, které 27.června rozšíří Ivan Pavle malbami. Nadcházející kombinace sochy a malby bude v podání Ivana Titora a Petra Kuby a to od 29. srpna do 13.října. Závěr sezóny bude patřit slovenské autorce Kataríně Vávrové, s níž se návštěvníci mohli v galerii setkat již před osmi lety. Výstava malby a grafiky začne 17. října a autorské projekty samostatných výstav uzavře 24. listopadu. Poté bude k vidění tradiční Zimní salón.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button