Spektrum Rožnovska

Galerii Crears zaplnila díla mladých umělců

Galerii Crears zaplnila díla mladých umělců. Je jich osm a všichni jsou spjatí s Rožnovem pod Radhoštěm. Buď se v něm narodili, nebo nějaký čas pobývali. Všichni už jsou ale známí i za hranicemi regionu a řada z nich sbírá ocenění i ve světě. Výstava se jmenuje Salon Rotal. Zkratka v názvu spojuje slova Rožnov a talent.

„Jsou zde zastoupena díla od kreseb a maleb přes kovařinu až po sklo. Je to velmi rozmanité, což je na tom právě to hezké. Každý je tu sám za sebe a představuje zde vlastní uměleckou výpověď. A ta rozmanitost je svěží. Instalace ale byla o to náročnější. Mnohokrát jsme uspořádání měnili,“ přiblížila autorka grafiky výstavy Natálie Koževnikovová.

Skleněné objekty představuje student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Sebastian Kitzberger. Některé jeho práce získaly nominaci na Designbloku, což je mezinárodní přehlídka mladého designu konaná v Praze. „Jsou zde vystaveny i váza Pomadůr a pohár OVA, které získaly ocenění. A ještě tady mám světlo Beginning, které jsem dělal se Štěpánem Smetanou širší nominaci na objev roku na Czech Grand Design,“ řekl mladý umělec, jehož díla byla zastoupena například na výstavách v Londýně a Miláně.

Objekty z tvarového plastu nabízí jeho bratr Kristián Kitzberger. „Moje instalace je souhrnem prací za poslední dva tři roky. Díla vybrala je kurátorka výstavy tak, aby dobře pasovala do kolektivu. Lidé zde můžou vidět například reliéf, který je pro mě pubertálním vzdorem mládí. Pro mě znázorňuje ďábelský obličej, ten ale vidím jen já, diváci v té plastice objevují zase jiné tvary, každý v ní vidí něco jiného,“ popsal absolvent Vysoké školy uměleckého průmyslu v Praze

Hana Mikulenková představuje kresby a malby, které vznikly v posledních dvou letech v jejím ateliéru ve 3. Etáži. „Je to taková tečka za intenzivní tvorbou i zdejším pobytem, neboť odjíždím na rok do Asie, konkrétně na Bali, kde budu studovat rytectví,“ přiblížila dvaatřicetiletá rodačka z Vidče.

Galerie Crears představuje jmenovitě: Andrého, Jana Vytisku, Kristiána Kitzbergera, Sebastiána Kitzbergera, Petru Krausovou, Libora Sošťáka a Barboru Dohnalovou.

„Jsem ráda, že můžu nabídnout galerii mladým lidem, kteří chtějí vystavovat, konfrontovat se s veřejnosti, být viděni a mít zpětnou vazbu,“ přiblížila Ingrid Kitzbergerová s tím, že skupinová výstava potrvá do 9. září.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button