společnost

Iskérka je mým životem, říká Vlasta Křeménková

Stála u zrodu organizace Iskérka, která pomáhá lidem s duševním onemocněním v návratu do běžného života. Společnost, v níž pracuje už třináct let, by bez jejího osobního nasazení s nejvyšší pravděpodobností vůbec nevznikla. Seznamte se: Vlasta Křeménková.
Zlínský kraji ji udělil titul Pracovník roku v sociálních službách. Kromě ní jej získali už jen tři lidé. Hana Šustrová – uklízečka v Sociálních službách Uherské Hradiště, Marie Panáčková – sociální pracovnice v Sociálních službách Uherské Hradiště a Karel Malina – sociální pracovník v Diakonie ČCE ve středisku ve Valašském Meziříčí.

Vlasta Křeméková se zabývá aktivizačními činnostmi, které klientům pomáhají obnovit a rozvíjet manuální, sociální a komunikační dovednosti, navazovat přátelství, posilovat pracovní kompetence, pěstovat tvořivost a kreativitu. V celkové atmosféře důvěry, bezpečí a klidu, kterou kolem sebe vytváří, mohou klienti otevřené hovořit o svých těžkostech, zkušenostech i prožitcích

„Všechno to začalo shodou náhod. Říkala jsem své kamarádce, že je příznivá doba na to, aby v Rožnově vznikla nějaká chráněná dílna. Obě jsme měly praktické zkušenosti se starými textilními technikami. V té době jsem byla i členkou Zdravého Rožnova. Ten měl ve svém programu zřízení chráněné dílny. Přes své zastupitele, kteří myšlenku podpořili, se podařilo založit Iskérku, která má v dnešní době velmi dobré jméno a funguje už čtrnáct let. Začínali jsme ve školce na 1. máji v šatnovém prostoru na pár metrech čtverečních, přesto jsme vytvořili prostředí, kam mohli lidé přijít a popovídat si, cítit se bezpečně a zažívali pocit přijetí. Lidé s psychickými problémy bývají osamocení, okolí jim moc nerozumí, zůstávají doma. Čím déle jsou v izolaci, tím více se nemoc prohlubuje,“ vzpomíná Vlasta Křeménková.

Iskérka pomáhá lidem s duševním onemocněním od osmnácti do šedesáti let věku. Do organizace přicházejí lidé, kteří prodělávají přechodnou životní krizí i klienti dlouhodobě nemocní. Navštěvují ji nejen Rožnované, ale také obyvatele Frenštátu pod Radhoštěm či Valašského Meziříčí.

Vlasta Křeménková má na starosti nácvikovou dílnu, která je zaměřená na aktivizační činnosti. „Jsme služba sociální rehabilitace, nabízíme různé aktivity. Klienti jsou v kolektivu v bezpečném prostředí. Při činnostech se odreagují od toho, co je tíží, mohou se svěřit nebo si popovídat a přitom se něco naučit. V rehabilitačních dílnách mohou pracovat s různými materiály, především s textilem a papírem. V dílnách vznikají krásné drobnosti, které nabízíme spolupracujícím firmám v rámci předvánočních prodejů. Zaměstnanci mohou nakoupit drobnosti pro své blízké, ale zároveň se dozvědí o naší službě,“ vysvětluje Vlasta Křeménková.

Dále Iskérka pořádá od roku 2007 Týdny pro duševní zdraví, které mají sloužit veřejnosti především jako osvěta a prevence. „Pro tuto práci je hodně důležitá empatie a umění naslouchat, ale také nastavování hranic. Iskérce věnuji ráda svůj čas. Práce mě baví, Iskérka se stala mou součástí. My jsme takoví pomocníci na cestě k uzdravení. Pokaždé se radujeme, když se klienti posouvají a zlepšují, a když objeví nové možnosti. Normálně bych mohla být v důchodu, ale jsem ráda, že můžu být u této smysluplné činnosti. Obzvlášť, když od klientů slyšíme, že jim Iskérka pomohla,“ vysvětluje Pracovnice roku v sociálních službách.

Původně ale dělala úplně něco jiného. Pracovala v Tesle a v Sensitu jako elektromechanik. Ale k ručním pracím má blízko odjakživa. Letos se Vlasta Křeménková dožívá významného životního jubilea.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button