kulturaSpektrum Rožnovska

Javořina křtila čtvrté album. Po dvanácti letech

Nové album Javořiny s názvem Ej, hory, hory, které přináší čtyřicet valašských písní a melodií, vychází v roce, kdy si soubor připomíná padesáté páté výročí od svého založení.

Cimbálová muzika Javořina pokřtila v sobotu 11. února svou čtvrtou desku s názvem Ej, hory, hory. Album vychází po dvanáctileté pauze a autorkou všech hudebních úprav a skladeb inspirovaných folklorem je primáška a učitelka Základní umělecké školy Drahomíra Klimková.

„Chtěla jsem, aby bylo nové cédéčko přínosné a obsahovalo písničky, které ještě nebyly zaznamenané. Většina z nich je z Valašska. Myslím, že se mi podařilo se do regionu trefit, neboť člověk je někdy na rozpacích, i když ve zpěvnících je to tak zaznamenáno,“ přiblížila Drahomíra Klimková.

Její úpravy se dotkly hlavně písní, které ještě nebyly nahrány, nebo nejsou v repertoáru muzik a souborů často hrané. Ty jsou pak doplněny instrumentálními skladbami na motivy svatojánských tradic.

„Písně jsme uspořádali do bloků. To znamená, že písničky se stejným námětem jdou po sobě, takže tvoří ucelené pásmo,“ přiblížila Drahomíra Klimková.

Poslední tři písně, jejichž autorkou je primáška sama, jsou instrumentální. Kromě Javořiny se posluchači dočkali i jednoho speciálního hosta. Na cédéčku zpívá i známá valašská zpěvačka Eva Porubová.

Slavnostního křtu se kromě souboru a veřejnosti zúčastnili dva významní hosté. Pozvání přijal a kmotrem desky se stal sběratel lidových písní a bývalý ředitel Setkání cimbálových muzik Radomír Golas. Zúčastnil se i Zdeněk Tofel z Českého rozhlasu Ostrava.

Primáška Drahomíra Klimková vede Javořinu vede více než dvacet let a věnuje se i dětským kapelám.

„Natočila jsem s Ráztokou cédéčko, s Kotulou taky, tak jsem si řekla, že už je čas vydat i album, kde budou jen moje skladby a moje úpravy,“ řekla primáška.

Autory dvou fotografií, které zdobí přebal desky, jsou Stanislav Prečan a Jaromír Klimek. O grafickou úpravu se postaral Jiří Valchář.

Album, které přináší čtyřicet valašských písní a melodií, vychází v roce, kdy si soubor připomíná padesáté páté výročí od založení.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button