Nové chodníky, vylepšený systém parkovacího stání, protipovodňová ochrana, či doplnění chybějící cyklostezky. To jsou hlavní body připravované revitalizace lokality Jižní Město – Tyršovo nábřeží. V roce 2022 by měla být hotova finální projektová dokumentace.
Na oficiálních internetových stránkách www.strategieroznov.cz jsme se dozvěděli, že: „…předmětem návrhu je vytvořit podklad pro realizaci soudobého nábřeží v urbánním prostředí menšího města, který může splnit mnoho očekávaných a současně na něj kladených požadavků. Je to zejména organizace dynamické dopravy automobilové, pěší i cyklistické i dopravy v klidu. Dále se bude návrh týkat protipovodňového opatření, ochrany a rozvoje zeleně a tvorby nejen kvalitního, ale také příjemně využitelného veřejného prostranství místními obyvateli…“
S přípravami na revitalizaci zmíněného sídliště včetně ulice Průkopnická a Tyršovo nábřeží začalo město již v roce 2018. „S tamními občany jsme jednotlivé návrhy změn probrali. Díky novému způsobu parkování na nábřeží by mělo dojít například ke zpomalení dopravy v dané lokalitě. Počítá se také s protipovodňovou ochranou před padesátiletou vodou, konkrétně se počítá s vyvýšenými obrubníky a částečně i zídkou. Toto je maximum, co lze udělat. V případě stoleté vody totiž dojde k zaplavení oblasti vodou z nedalekého potoka, čemuž ale zatím nedokážeme zabránit. Velmi důležité je také doplnění cyklostezky. Zapomenout nemohu ani na důležité chodníky,“ informovala místostarostka Rožnova Kristýna Kosová (Zdravý Rožnov) a pokračovala: „Studie však danou oblast řeší i jako rekreační zónu. Na břehu Bečvy by měla vzniknout pobytová plata, což by bylo skvělé místo pro odpočinek nebo na setkávání s přáteli. Je to přidaná hodnota kvalitního veřejného prostoru.“
Revitalizace je v současné době již připravena jako studie, projektová dokumentace pro územní i stavební řízení má být ale hotova už v příštím roce. „Počítáme s náklady v řádech desítek milionů korun. Osobně bych chtěla, aby se celé území řešilo jako jeden velký celek. Bude ale také záležet na finančních prostředcích a samozřejmě na dotacích. Co se ještě týká Jižního Města, tak přibližně ve druhé půlce roku 2022, respektive po skončení zkušebního provozu, budeme analyzovat dopravní zatížení kolem nově otevřeného Kauflandu a podle výsledků přijmeme konkrétní opatření,“ dodala Kosová. (r)
Otázky k tématu pro předsedu osadního výboru Jižní Město Víta Matějku. Co chybí Jižnímu Městu? Na co by město nemělo při revitalizaci této části Rožnova rozhodně zapomenout?
„Na Jižním Městě nám v současné době chybí hlavně vzduch, čistý vzduch. Jižní Město tvoří podlouhlý útvar z poloviny lemovaný nejfrekventovanější vozovkou v Rožnově pod Radhoštěm a nedávno se nám do něho ještě zakousl nechtěný obchodní dům. Potřebovali bychom řešení emisí (zápach) i dopravní situace kolem toho obchodu, vyřešit úbytek parkovacích míst, nejen kolem něj, ale na celém Jižním Městě. Na Meziříčské ulici chybí vodorovné značení vymezující parkovací místa. Ulice Průkopnická a Revoluční jsou večer prakticky zablokované auty. Problémem jsou také chybějící chodníky na ulici Meziříčské (zvláště část směrem na Valmez) a Tyršově nábřeží, kde jsou chodci prakticky nuceni chodit po krajnici vozovky, což je nebezpečné a proti předpisům (chůze po pravé krajnici vozovky ve směru po proudu Bečvy). Chodník na bučiském mostě je rozbitý a most celkově v nedobrém stavu.
Jižní Město by si zasloužilo investice do veřejného prostoru – máme zde jediné zarostlé antukové hřiště, několik dětských hřišť, která by potřebovala obnovit nebo opravit. Např. dětské hřiště na Meziříčské ulici má nevhodný povrch, který slouží mimo jiné jako záchod pro kočky.
Po dohodě s občany bychom uvítali ve vhodných místech lavičky, případně altánek k posezení. Ocenili bychom také návrat stromořadí kolem I/35 v místech, kde byly vykáceny javory.“ (r)