Spektrum Rožnovska

Jurkovičovu rozhlednu navštívilo za pět let dvě stě tisíc lidí

Sto šest let čekal návrh architekta Dušana Jurkoviče na realizaci. A pouhých pět let trvalo, než rozhledna, postavená v roce 2012 na Karlově kopci, přivítala dvousettisícového návštěvníka.

Stala se jím v sobotu 26. srpna ve čtvrt na pět Petra Pastorová, která pochází z Ostravy a na kole přijela s rodinou a přáteli z chalupy na Prostřední Bečvě. Když se vydala na cestu, netušila, že se zapíše do historie Rožnova pod Radhoštěm.

„Vydali jsme se zde s manželem, se synem a přáteli. Upřímně, ani se nám moc nechtělo, měli jsme za sebou dlouhý den na kolech. Ale kamarádka mě přemluvila a takhle to dopadlo, usmála se návštěvnice s přelomovým číslem 200 000.

Na Jurkovičovu rozhlednu se vypravila poprvé a nelitovala. Obdivovala výhledy do okolí i samotnou stavbu. „Musím říct, že je moc krásná, ostatně jako všechny stavby architekta Jurkoviče,“ řekla Petra Pastorová, která od místostarosty Jana Kučery převzala dárkové balíčky.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří před lety oživili ideu vybudování Jurkovičovy rozhledny a tvrdě na ní pracovali. Samozřejmě díky patří také těm, kteří na ní pracují a starají se o ni,“ poznamenal Jan Kučera.

Na vyhlídkovou terasu stavby vysoké třicet jedna metrů zamíří během dne průměrně mezi čtyřmi a pěti stovkami turistů.

„Návštěvníkům nabízíme ke koupi široký sortiment upomínkových předmětů a také nápoje a drobné balené občerstvení. Novinkou je pořízení chladírenského pultu a prodej zmrzliny a také prodej energetického nápoje s motivem rozhledny,“ vyjmenoval pracovník rozhledny Tomáš Surý.

K Jurkovičově rozhledně na Karlův kopec zamířilo v letošní letní sezoně celkem 41.085 návštěvníků. V roce 2015 to bylo 34.030, v roce 2014 to bylo 34.879, v roce 2013 30.501 hostů a v roce 2012 18.131 osob.

Na Karlův kopec se kromě domácích návštěvníků podívali také hosté ze Slovenska (84% z počtu zahraničních návštěvníků), Polska (5%), Velké Británie (3%), Německa (4%), ale také z Chile, Japonska, Vietnamu, USA, Kanady a řady dalších zemí.

S myšlenkou realizace návrhu architekta Dušana Jurkoviče přišel už v 60. letech minulého století tehdejší ředitel Valašského muzea v přírodě Jan R. Bečák. Jeho záměr ale naplněn nebyl. Vizi znovu oživil etnograf a bývalý zastupitel Daniel Drápala. Tentokrát už vedení města nezaváhalo a začalo hledat vhodnou lokalitu. První volba padla na kopec Hradisko se zříceninou strážního hradu, problémy s pozemky a nutnost náročného archeologického výzkumu ale přesunuly pozornost města na Karlův kopec, který je v těsném sousedství skanzenu a kde pozemky patří Rožnovu. Nelehký úkol dostal architekt Antonín Závada, který podle 112 let starého náčrtu připravil kompletní dokumentaci ke stavbě.

Jurkovičova rozhledna je vysoká 31 metrů. Vyhlídková plošina je ve výšce 18,8 metru. Na stavbu byly použity pouze dřevo, kámen a kov. Celkové náklady dosáhly 12,2 milionu korun. Z toho 8,4 milionu tvořila evropská dotace, další 2,1 milionu příspěvek z Nadace Děti-Kultura-Sport.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button