
Vozidlo Praga Baby r. v. 1936, sidecar Indian Scout r. v. 1931, Tatry, Mercedesy. Takovými veterány se pyšní členové HVCC Rožnov, kterých se do klubu přidává průměrně pět ročně. Milovníky historických vozidel z Rožnova i širokého okolí Valašska nespojuje pouze vlastnictví veterána, ale také to, že s ním chtějí něco podnikat.
„Klub vznikl s pěti lidmi, dnes má padesát členů. Reprezentují klub po republice i v zahraničí, objíždí soutěže, výstavy, závody na okruhu či do vrchu a další akce. Oslovuji mladé lidi, kteří si nás vyžádali na testaci veterána. Pokud je veterán historicky zajímavý a majitel šikovný, tak se domluvíme a teď nám třeba jako nový člen pomáhá i s organizací závodu,“ říká předseda klubu Vladimír Šimek, který sám vlastní několik zajímavých veteránů. Ti jsou kromě sportovního rybaření jeho největším koníčkem.
Za veterána se považuje vozidlo starší třiceti let, které splňuje historickou původnost, musí mít typizovanou dobovou barvu, chrom. Klub se financuje především sám z členských příspěvků, které doplňuje občasnými výtěžky z různých akcí. Koníček je to náročný jak na čas, tak i na finance.
„Chce to spoustu času, jezdí se po burzách, shánějí se díly, některé opravy trvají tři až pět let. Pragu Picollo r.v. 1935 renovuje náš člen Leo Klestil dokonce už přes deset let, ale až vyjede, bude to historický skvost a ta radost. Hlavně to chce vhodnou partnerku nebo manželku, která to všechno zvládne, klub má totiž až na čtyři výjimky mužské obsazení,“ dodává Šimek s úsměvem.
Klub pořádá ročně několik akcí, sezónu zahajuje a veterány po zimním spánku probouzí dubnový start 200 km Československem, kterou pořádá ve spolupráci se slovenskými kluby.
„V květnu pomáháme pořadatelsky Autoklubu Rožnov s akcí Veteráni Valašskem, která se traduje v Rožnově od sedmdesátých let. Za všechny veteránisty mě moc mrzí, že rožnovská radnice odklonila start tohoto historického závodu z náměstí do campingu Rožnov. Rožnováci tak přišli o tradici,“ zdůrazňuje předseda klubu.
V červnu spolu se Svatohostýnskou maticí klub organizuje Pouť klubu a přátel HV na Svatém Hostýně pod názvem Morava. Tato ojedinělá akce je zařazena do poháru Federace klubu HV v České republice, za kterou klub obdržel od federace i ocenění.
Dále se veteránisté pravidelně účastní výstav na zámku ve Slavkově, Holešově a Kuníně, závodu RADEGAST-33, aneb veteráni do kopca, který se jezdí ve Valašské Bystřici. Kromě toho pomohli rožnovským ženám připravit akci pod názvem Jako tenkrát v lázních.
Poslední akce roku Ukončenie sezóny Československých veteránistů se se letos konala 7. října 2017. Jízda, na které klub spolupracuje se slovenskými kluby, se účastní na sto historických vozidel. Trať dlouhá zhruba dvě stě kilometrů odstartovala v Rožnově u Hotelu Eroplán a jela se přes množství zastávek včetně Památníku bojovej družby Čechov, Slovákov a sovietskych partizanov v SNP, kde vzniká tradiční památní fotografie.
„Program pokračoval u Globusu Havířov vyhlídkovými lety vrtulníkem, grilování s šéfkuchařem, zařídili jsme i měření zraku pro účastníky. Počasí nám vyšlo a let vrtulníkem nad Těrlickem byl úžasný,“ pochvaluje si ukončení sezóny Šimek.
Na další jízdu vyjedou veteráni opět na jaře. Honest Veteran Car Club byl založen v roce 2009 Jiřím Šneiderem, Vlastimilem Šebelou a Vladimírem Šimkem. Po smrti předsedy klubu Jiřího Šneidera v roce 2012 se stal předsedou Vladimír Šimek, který dodnes udržuje tradici klubu. „Jednou to kuturní dědictví předáme našim dětem,“ dodává předseda.