Spektrum Rožnovska

Ledové království láká na chameleona i anděla

Za osmnáct uplynulých ročníků mezinárodního sochařského sympozia bylo vytvořeno přes dvě stě soch, na jejichž vzniku se podílelo více než sto dvacet profesionálních výtvarníků z pěti zemí. Na plastiky z ledu a sněhu se přišlo podívat sto sedmdesát tisíc lidí.

Kdo míjí areál rožnovského kempu, nemůže přehlédnout dvaašedesát metrů dlouhý stan. Je to provizorní, plně izolovaný, chlazený, nasvětlený a ozvučený ateliér, pod jehož plachtou se ukrývá dvanáct soch ze sněhu a ledu. Dvacítka sochařů je vytvořila z dvaadvaceti tun materiálu, který do dějiště devatenáctého ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království navezla koncem roku nákladní auta.

„Když akci hodnotíme z uměleckého hlediska, má stoupající tendenci. Stále více kolegů má zájem se sympozia zúčastnit, my ale bohužel nejsme schopni z kapacitních důvodů všem vyhovět,“ popsala  Dagmar Hrabalová z pořádající neziskové organizace Art centrum Dagi.

Přípravy trvají několik měsíců, poslední týdny před zahájení už organizátoři pracují přímo v terénu.

Na Valašsko dorazili také letos sochaři nejen z Česka, ale i z Polska. Například Anna Nowakowska a Anna Zareba, které vytvořily dílo s názvem Katedrála.

„Je to fantazie. Opírá se sice o to, jak vypadají různé katedrály, nicméně to není ztvárnění určitého druhu architektury, je to vymyšlené,“ popsaly sochařky.

Divákům se nejvíce líbila dvoumetrová socha Anděla, kterou ztvárnily polské výtvarnice Magda Karlowicz Iwanicka a Dominika Lewandowicz. Odborná porota se shodla se zúčastněnými sochaři, když nezávisle na sobě vyhodnotili jako nejhezčí plastiku s názvem jako Chamaleon. Vytvořili ji Lukáš Kocián a Tomáš Chludil.

 

 

K vidění jsou také sochy znázorňující mořského koníka, tučňáky, medvědy i abstraktnější motivy. Lidé se mohou stejně jako v minulých letech vyfotit na ledovém trůnu. Novinkou je
i galerie obrazů, kde vystavuje také Lucrezia Škaloudová Puchmajerová.

„Představuji zde grafiku, která se barvou a názvy vztahuje k tématu,“ vysvětlila autorka.

Z ledu vytvořila plastiku s názvem Hlava.

„Pro mě jako malířku je nejnáročnější prostorové vidění. Dokážu si model nakreslit, v malém měřítku i vymodelovat, ale protože mi chybí zkušenosti sochaře, je pro mě řezání a lepení ledu k sobě, prostě ten počáteční stav hodně těžký,“ přiblížila Lucrezia Škaloudová Puchmajerová.

Organizátoři využívají zájmu veřejnosti, zvyšují tím prestiž sochařského oboru a výtvarného umění.

„Chceme dát praktické zkušenosti sochařům, kteří se poté mohou zúčastnit podobných akcí ve světě i v Česku. Naším zájmem je také propagovat Beskydy a Zlínský kraj. Očekáváme přes pět tisíc návštěvníků. Zapojujeme také aktivněji školy do výtvarného života,“ popsal Miroslav Hrabal z Art centra Dagi.

Za osmnáct uplynulých ročníků mezinárodního sochařského sympozia bylo vytvořeno přes dvě stě soch, na jejichž vzniku se podílelo více než sto dvacet profesionálních výtvarníků z pěti zemí. Podívat se na ně přišlo sto sedmdesát tisíc lidí.

„Probudili jsme sněhovou tvořivost v celé republice i na Slovensku, a nyní již vznikají po našem vzoru sněhové i ledové sochy u škol, ve městech, soukromých zahradách i lyžařských střediscích,“ doplnil Miroslav Hrabal.

Výstava je otevřená do 5. února.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button