Spektrum Rožnovska

Mistrem světa ve skocích na lyžích se stal až těsně před padesátkou

Jan Pavlica je trenérem roku. Pětapadesátiletý skokan na lyžích a závodník v severské kombinaci, který dosud sbírá pódiová umístění na světových šampionátech, si ocenění převzal v úterý 11. dubna v kině Panorama.

„Je to pro mě ohodnocení práce, kterou s mladými dělám, jsem za ně rád,“ neskrýval dojetí kouč, který má v oddíle jedenáct kluků v předžákovských až juniorských kategoriích.

„Může se to zdát málo, ale skoky na lyžích nikdy nebudou masovým sportem. Je spíše o individualitách. A samozřejmě také o odvaze postavit se na můstek,“ prozradil Jan Pavlica.

Jeho svěřenci obsadili v loňském roce dvě druhá místa v zimním seriálu mistrovství republiky, druhé a třetí místo pak v letním seriálu. Na mistrovství světa žáků v německém Ruhpoldinku trenérsky uspěl ziskem druhého, šestého a jedenáctého místa v jednotlivcích a třetího místa v družstvech. Z německého Kottmaru si žáci odvezli první a třetí místo. Pódiové umístění si přivezli jeho svěřenci i z Polska.

Děti jsou podle něj jiné, než když s trenérstvím před řadou let začínal.

„Dnes se vše bere jako samozřejmost, nové vybavení, cestování i úspěchy. Kdysi byly děti za všechno vděčné,“ řekl Jan Pavlica.

Narodil se v Prostřední Bečvě a dětství strávil lyžováním na kopcích. Když se v Rožnově na Základní škole Videčská otevřela první sportovní třída, nastoupil do ní. Skákal do devatenácti let. Pak přišlo zranění, po němž se začal věnovat fotbalu.

„Ke skokům jsem se vrátil až po třiceti letech. To jsem začal závodit za veterány. Od té doby jsem získal pět titulů mistra světa, třikrát druhé místo a čtyřikrát třetí,“ vyjmenoval pětapadesátiletý muž, který v současné době žije v Zubří.

Nejlepší sportovce a kolektivy ocenili v Rožnově pod Radhoštěm podeváté.

V kategorii individuálních sportovců do 15 let si ocenění převzala karatistka Vendula Krupová.

V kategorii dorostenců a juniorů byla jako nejlepší sportovkyně vyhlášena Lucie Krupová, která se věnuje běhu na lyžích a horské cyklistice.

V kategorii seniorů nad 21 let byl oceněn skokan na trampolíně Adam Sült.

V kategorii sportovních kolektivů byli v žákovském kolektivu do 15 let vyhlášeni jako nejúspěšnější Gepardi TJ Rožnov – oddíl basketbalu (dívky). V dorosteneckém a juniorském kolektivu do 21 let ocenění získal oddíl házené, družstvo starších dorostenců Rožnov. V seniorském kolektivu nad 21 let pak uspěly skokanky na trampolíně Naďa Palacká a Kateřina Solanská.

Cena starosty města byla za celoživotní aktivitu v oblasti rozvoje  sportu na Rožnovsku in memoriam udělena bývalému dlouholetému předsedovi TJ Rožnov Janu Pargačovi.

Ze všech oceněných sportovců byl vybrán a vyhlášen Sportovcem roku 2016 Adam Sült.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button