Spektrum Rožnovska

Mobilní dopravní hřiště naučí školáky, jak se mají chovat na silnicích

Zimní stadion po skončené sezoně neosiří. Hokejisty a bruslaře vystřídají žáci základních škol, kteří zde budou využívat mobilní dopravní hřiště, které městu zapůjčila společnost Besip.

„Výuka pravidel silničního provozu je povinnou součástí vzdělávání na základních školách. Několikahodinovým blokem teoretické i praktické výuky procházejí žáci čtvrtých tříd,“ upozornil ředitel městské policie Aleš Pilař s tím, že děti už nebudou muset dojíždět do dvanáct kilometrů vzdáleného Valašského Meziříčí.

Hřiště je sestaveno z černých pryžových rohoží, které představují silnici. Jeho součástí je sada dopravních značek a set funkčních semaforů pro řízenou křižovatku. Na hřišti se žáci pohybují na jízdních kolech a díky instalovaným přechodům si upevňují správné i návyky pro přecházení vozovky.

O tom jestli by hřiště do budoucna mohlo sloužit i veřejnosti, a nejen školám, vedou strážníci s provozovatelem zimního stadionu, Komerčními domy, jednání.

„Pro tento provoz je nezbytné zajistit trvalý dohled a správu. Letos máme mobilní hřiště v Rožnově poprvé, takže budeme sledovat i jeho kapacitu a jestli vůbec bude reálné, aby plný veřejný provoz bylo schopno pokrýt,“ vysvětlil Aleš Pilař.

Že jsou mladí lidé dopravně nevzdělaní, je podle strážníků vidět každý den v ulicích. Proto město plánuje postavit pevné dopravní hřiště. To ale ještě nějakou dobu potrvá.

„Nicméně nejen dětem, ale i některým zkušeným řidičům, by občas neškodilo občerstvit si pravidla silničního provozu. Značná část šoférů totiž stále jezdí podle takzvané vyhlášky, přitom už několik let je provoz na silnicích předurčen přímo zákonem,“ zdůraznil ředitel městské policie.

Některé záležitosti obecné úpravy silničního provozu jsou mnohým řidičům podle něj také neznámé.

„To, že je například stání s vozidlem v křižovatce nebo nepřehledné zatáčce přestupek se s údivem dovídají až při jeho projednávání se strážníkem na služebně,“ poznamenal.

To, že Rožnov nemá dopravní hřiště, vedení města dlouhodobě trápí.

„Jeho stavbu jsme proto zařadili ke strategickým plánům města. V současné době hledáme vhodnou lokalitu, uvažujeme například o ploše vedle zimního stadionu. O stavbě ale rozhodne až vhodná dotační výzva,“ řekl starosta Radim Holiš.

Podle něj je důležité, aby město dopravní výchovu podpořilo. Nehodovosti a dopravním přestupkům se musí předcházet od dětství.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button