
Přes třicet retrospektivních i současných obrazů kunsthistoričky, pedagožky a malířky PhDr. Aleny Podzemné zaplnilo výstavní galerii Petrohrad v Zubři. Vernisáž výstavy průřezové tvorby si přišlo prohlédnout množství lidí včetně regionálních umělců z Valašska.
Program vernisáže zahájil František Segrado s písní Rozeznávám. S úvodním slovem vystoupila kunsthistorička z Muzea regionu Valašsko Olga Mehešova. „Tvorba paní Aleny Podzemné vypovídá nejen o autorčině hluboké znalosti dějin umění a schopnosti zamýšlet se nad tvůrčími koncepcemi a uměleckými kontexty napříč prostorem i časem, ale svědčí také o její tvůrčí spontaneitě, hravosti a malířské intuici i citlivosti,” uvedla Mehešova. K vernisáži Aleně Podzemné přišlo popřát mnoho umělců. Mezi gratulanty se objevili Miloš Šimurda, Ivan Jakeš či Břetislav a Ludmila Vaškovi. Sama Alena Podzemná poděkovala přítomným a představila, proč vlastně tvoří. Po slavnostním zahájení byl prostor k občerstvení a k tomu, aby si návštěvníci mohli nejen prohlédnout vystavená díla, ale také se osobně setkat a popovídat si s Alenou Podzemnou.
Výstava představuje průřez tvorbou této umělkyně. K vidění jsou nejnovější díla, jako krajiny ze zahraničních dovolených, ale i některé starší díla, jako například krajiny a architektonické scény ze Sloupu v Čechách či Telče. Na výstavě si určitě každý najde to své, co jej zaujme od olejových abstrakcí, přes temperové či pastelové kresby v plenéru až po sprejové abstraktní výjevy tvořené přes gotickou šablonu.
Výstava obrazů PhDr. Aleny Podzemné bude přístupna ve Výstavní galerii Petrohrad v Zubří v úterý, čtvrtek, pátek, sobotu, neděli od 14.00 do 17.00 hodin až do 6. května.
Text: Erika Ondřejová
Foto: Lenka Přečková/Pavel Czinege