Spektrum Rožnovska

Na přemnožené jmelí s pilou

Poloparazit napadá zejména lípy a javory, v poslední době je stále častěji vidět i na ovocných stromech. Ve Vsetíně a Frenštátě pod Radhoštěm s ním bojují chemicky.

Proti jmelí, které se stejně jako v okolních městech přemnožilo také v Rožnově pod Radhoštěm, bojuje radnice vyřezáváním trsů, popřípadě odstraňováním celých větví stromů.

„Tento poloparazit napadá lípy, javory a dokonce i ovocné stromy. Jednou z variant, jak proti jmelí bojovat, je metoda postřiku. Tu jsme ale prozatím nezkoušeli,“ vysvětlil městský zahradník Oldřich Filip s tím, že boj proti jmelí je těžký, neboť k jeho šíření dochází pomocí semen, které roznášejí ptáci.

„Doposud tento problém řešíme vyřezáváním trsů. Obecně je ale nutné zajistit dobrou perspektivu stromů,“ řekl zahradník.

Mezi první města, která se jmelím bojují postřiky je Vsetín, Frenštát pod Radhoštěm, Karviná, Třinec a Ostrava.

„Vstoupili jsme do pilotního projektu, v němž aplikujeme postřik na napadené stromy a zkoumáme jeho účinnost. Pokud se chemická ochrana osvědčí, budeme uvažovat o ošetření památných stromů a dřevin ve významných alejích ve městě,“ popsala mluvčí frenštátského úřadu Iva Vašendová.

Postřiky fungují na principu růstového regulátoru, který má keříky jmelí oddělit od kořínků zapuštěných ve větvích stromů. Lístky cizopasné rostliny poté opadají. Tím se další případný růst jmelí výrazně zbrzdí nebo i zcela zastaví a napadená dřevina snáze přežije.

Pokud se chemická ochrana osvědčí, uvažuje o jejím zavedení také Rožnov.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button