Blog

NÁZOR: Rožnov po komunálních volbách – je nějaké světlo v tunelu?

Být tentokrát voličem v Rožnově, tak skutečně nevím, nevím. V Rožnově se jen potvrdilo, rčení, „že volby jsou ve skutečnosti jen výběrem nejmenšího zla z toho, co se nabízí“.

A proč mě to tak zajímá, když v Rožnově stejně nevolím? Protože jsem jedním z 35 tisíc občanů údolí Rožnovské Bečvy, tedy regionu ze zákona spadajícího pod Rožnov p/R jako obec s rozšířenou působností. A jsem tak, co by občan ze zákona „odsouzený“ k tomu, aby i na mě dopadaly důsledky mnohá rozhodnutí rožnovské radnice a v případě administrativně správního řešení životních situací abych snášel často nekompetentní, arogantní, šikanózní a protizákonná jednání některých úředníků příslušného městského úřadu.

Starosta je ze zákona hlavou města, hlavou celé radnice, a tak i celého městského úřadu. Proto mě zcela logicky hodně a hodně zajímá, kdo bude tím příštím starostou, stejně jako kdo bude radním a už dnes je zastupitelem v Rožnově.
—————————————
Volby v Rožnově dle očekávaní vyhrálo Hnutí ANO (na počet hlasů). Sice těsně, ale přece jen vyhrálo. Získalo v novém zastupitelstvu 5 mandátů. A nakonec je to dobře tak, jako tak.

Voliči přece jen neposkytli Hnutí ANO alibi, aby se mohli tak snadno vyvázat jak z politické, tak trestněprávní odpovědnosti za to, co v Rožnově navařili za minulé volební období. Současně také takto nedali Hnutí ANO možnost, aby se jejich představitelé mohli domnívat, že jim patří svět, a tedy že mohou beztrestně úplně všechno.
Jinak Hnutí ANO má díky svých stávajícím stranickým a personálním vazbám asi největší šanci dostat do Rožnova potřebné finanční prostředky na dokončení rozjetých projektů, aby město přece jen nepřepadlo do finanční propasti, na jejíž hraně se dnes potácí.

Takže je zcela logické a bez diskusí, že primárně Hnutí ANO by mělo nyní v Rožnově sestavovat nové koaliční vedení města na následující 4 roky. Pozn. Bylo by více než vhodné, aby všichni ti, co za Hnutí ANO získali od voličů mandát, si jej také i ponechali, aby jej nepostupovali žádným náhradníků, kteří svou příležitost v minulých obdobích nedokázali zúročit a voliči jim to dali najevo. Voliči totiž dali důvěru těm, které si vybrali – vykroužkovali je zespodu nahoru a ne žádným náhradníkům (to je jen vzkaz Hance Crhové, kdyby náhodou pojala takové úmysly …., ledacos se povídá ….)

Druhý na cílové volební pásce v Rožnově skončil Kučera, přesto ale získal stejný počet 5 mandátů, jako Hnutí ANO. U Kučery se o nějaké straně, či hnutí dá mluvit asi jen těžko, protože jak bylo vidět, a to i na volebních plakátech, stále je to jen: „Já, já, já, já a já ….“. Zjevně se jedná především o jedno „politicky neskonale ambiciózní individuum“, které chce zjevně dokázat svému „papá“ (mimochodem donedávna komunistickému předákovi v regionu, bývalému celoživotnímu kariérnímu bolševikovi a z toho vyplývajícímu stbákovi, viz Jalovec), že dokáže to stejné a bude stejný jako on v době jeho někdejší největší slávy.

Volební výsledek Kučery jasně ukázal, že za podpory komunistů (starý Kučera před časem údajně  obětoval celou komunistickou buňku na Rožnovsku, kterou tehdy vedl a „zapíchl ji“ ve prospěch volebního úspěchu své synka ….., a že komunistů v Rožnově je stále dost), šířením různých zjevných nepravd a polopravd, nedávného zjevně „vyčůraného“ puče na radnici a slibů, které nikdy nezarmoutí, ….., tím vším zjevně dokázal získat výraznou volební podporu, a to asi ve stylu: „Komunisté volili Kučeru a kdo jiný volil Kučeru, volil komunisty“.

Někomu může Kučera tímto imponovat. Jenže pro mě a dle mého názoru je to jen projev „oportunistické bezpáteřní politiky jednoho zřejmě protežovaného komunistického synáčka“. Takže tady z mého pohledu není už o čem více diskutovat – jednoduše škrtnout a odsunout do opozice a tam „nechat zpytovat svědomí“.
Třetí ve volbách v Rožnově skončili Lidovci, kteří svým volebním výsledkem 4 zastupitelů se mohou tak aktivně podílet na koalici nového vedení rožnovské radnice.

Jenže Lidovci obecně jsou stále „pytlem plným blech“ – tradičně pokrytečtí, proradní, takže jako vždy i nevyzpytatelní. Navíc se v jejich řadách stále ozývají staré lidovecké struktury – zjevná „politická škodná Rožnova“, o kterých by si jeden i myslel, „že je už dávno vzal čert“.
Byli to před 30 léty právě především Lidovci, kteří se postarali o to, aby Rožnov neměl už na počátku 90. let svůj velký společenský sál – kulturák za 1,-Kč, a to jen za to, že se město k němu přihlásí, bude jej provozovat a užívat. Tím Lidovci už tenkrát založili na dnešní téměř půlmiliardovou sekeru v rozpočtu města v souvislosti s investicí výstavby dnešního nového kulturáku.

Na druhou stranu, právě lidovecký lídr Koryčanský byl po celé minulé volební období nepřehlédnutelným hlasitým oponentem koaličního vedení Rožnova v čele s Hnutím ANO. Proto dnes, jelikož Hnutí ANO aktivní protiváhu a asertivní korektory v Rožnově nezbytně potřebuje, tak Lidovci pod Koryčanského vedením by to měli dát s Hnutím ANO dohromady a společnými silami by měli rozjeté projekty dotáhnout do vítězného konce.
Pozn. Lidovci ale samotní by si také měli už konečně vyřešit a eliminovat „svou politickou škodnou ve vlastních řadách“, tj. všechny ty vysloužilé Mikušky a jim podobné …., kteří jako šedé eminence v pozadí zjevně stále interně tahají za provázky a zjevně tak „dělají na rožnovské politické scéně peklo na zemi ….“.

ODS udělala v Rožnově podobný volební výsledek jako Lidovci – má jen o jednoho zastupitele méně, tedy 3 nové zastupitele. Podobně jako u Lidovců, její dřívější minulost v Rožnově žádnou slávou zrovna neoplývá, radnice za paní Blinkové s tajemníkem se zálibou v alkoholu, viz Jalovec, byla „děsem a hrůzou“ (jiné excesy raději až v případě potřeby na později).

V minulém volebním období ale paní Blinková spolu s panem Vychodilem byli stejně jako Lidovci s Koryčanským aktivní opozicí proti manýrám a úletů vedení města s Hnutí ANO v čele. Takže teď, když Hnutí ANO zjevně potřebuje hlasy jak Lidovců, tak i ODS, je naprosto nezbytné, aby i ODS to s Hnutí ANO a Lidovci dala dohromady.

Navíc, paní Blinková, jako stranický lídr zase o nějaký ten rok vyzrála, a byť energie zjevně není nazbyt, tak ve stylu „Zagorky“ má vedle sebe dva nové mladé kluky, kteří jsou asi zatím v místní politice neznámí, ale mohou se vedle ní učit, získávat zkušenosti, kontakty a politicky zrát.
No, a to by na novou koalici ve vedení Rožnova mohlo i stačit – 3 strany – 12 hlasů z 21 (5+4+3) – to je dostatek na pohodlnou většinu ve vedení města.
—————————————
Do zastupitelstva se dostali ještě 2 kandidáti za SPD. Ta v Rožnově není až tak známá a je spíš překvapením, že zaznamenala aspoň takovýto úspěch. Nepatřím k těm, kteří by se vůči SPD obecně nějak vymezovali, vůbec mně nevadí a často bych je klidně i podpořil. A tak v průběhu následujících 4 let, byť se asi nebudou přímo podílet na vedení města, mohou v opozici ukázat co umí a na rožnovské politické scéně vyrůst pro další volby, nějaké jsou vždy na dohled.

No, a nakonec je tady ještě Zdravý Rožnov. Pro Rožnov ale zjevně „nezdravý“. Důkazem je jejich celkem tristní volební výsledek po 8 letech angažmá ve vedení města. Tady se voliči zjevně trefili. A i ti dnešní jejich 2 zastupitelé jsou na Rožnov i tak až moc.

Když už se stalo, Bůh to dopustil, a někdo za „Zdravý/Nezdravý“ Rožnov se do zastupitelstva přece jen dostal, tak mu zjevně patří místo jen a jen v opozici. A v této souvislosti by jak Lidovci, tak i ODS neměli vůbec při koaličních vyjednáváních připustit, aby se Zdravý Rožnov, na základě nějakých dosavadních osobních vazeb s Hnutím ANO do koaličního vedení města dostal. A už vůbec, nedej Bože, aby Kosová zase okupovala nějakou židli místostarosty a pod. („jen ať děvče zase jednou pěkně zkusí živit se prací ….“).

Takže první den po volbách je současně i prvním dnem nové volební kampaně před volbami následujícími. Potenciální jakékoliv nové vedení města zjevně nepředstavuje nějakou převahu kterékoliv z nominovaných stran, spíš bude „asi tak nějak“ stranicky vyvážené, což ale v dané chvíli a po zkušenostech z minulých období může být i výhodou.

Bohužel, ani jedna z vítězných stran nepředstavuje žádnou dominantní osobnost, které leží na srdci prospěch a budoucnost Rožnova. I když, potenciálně možný nový starosta za Hnutí ANO – Uličný se ještě neprojevil, takže možná, že i překvapí.

27.9.2022, Ing. Vlastimil Dorotík

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button