společnost

Nechceme ani do squatu, ani do cely, shodly se děti

Kdo váhal, jestli nějakou tu drogu přece jen nezkusí, toho přešla chuť. A kdo si nikdy ji vzít nikdy nechtěl, ten se utvrdil v tom, že byl jeho názor správný. Proč tolik emocí? Na rožnovské nádraží totiž v úterý 14. listopadu dorazil protidrogový vlak. A zůstal od rána až do večera. A děti si nanečisto vyzkoušely život feťáků.

Kdo do vlaku nastoupil, prožil si celou drogovou etapu. A to od pokušení zkusit narkotika, zoufalé shánění peněz na její koupi, život ve feťáckém doupěti, pobyt v cele předběžného zadržení a nakonec smrt z předávkování.

Ve speciální soupravě o šesti vagonech byly pro školáky připraveny simulace nejrůznějších prostředí a situací.. Foto: Alexandra Buršíková

„Prohlídku začínáme tím, že se seznamujeme s mladým párem v baru. Poté projekci přerušíme a děti lidé sizvolí, jak se mají mladí zachovat. A důsledky toho rozhodnutí vzápětí uvidí. Mohou si například vybrat, zda drogu zkusí a jestli pak nasednou dok nejlepšímu kamarádovi, který je pod vlivem alkoholu. Když přisednou, tak hned za plátnem jsou svědky střetu auta s motorkou,“ popsala instruktorka Terezie Vašková.

Dětem se podle ní takové prožitky líbí. A srovnávají je s nudnými přednáškami na školách. „Jsou překvapení z toho, co vidí. Je to silný zážitek a impuls droby nebrat. Než se člověk rozhodne experimentovat, musí znát všechna rizika včetně možných důsledků. A je to vidět na vzkazovníku, kde děti píší, že si nikdy drogu nevezmou,“ přiblížila Terezie Vašková.

To, že si školáci domů odnášeli neopakovatelný zážitek, na nich bylo znát. „Byli jsme na místech, z nichž mám husí kůži, takže mám z toho dost nepříjemné pocity. Jestli jsem byl už předtím přesvědčený o tom, že drogu bych si nikdy nevzal, tak teď už je to sféra science fiction,“ vyznal se školák Dominik Křenek.

Odstrašující zážitek to byl i pro Radka Skalíka. „Bylo to zajímavé, všechno dobře řečené, určitě to bude mít na děti odstrašující vliv. Nejvíce mě překvapilo, jak drogy s lidmi zamávají, jaký to má na ně dopad,“ řekl žák osmé třídy.

Bylo to hodně dobré, moc se mi to líbilo, uvnitř to bylo fakt děsivé, hlavně to vězení a doupě dealerů,“ zhodnotil školák Kryštof Pohl.

Vlakový program absolvovalo už více než padesát tisíc lidí z Česka, Německa Slovenska i Polska, přičemž přes devadesát procent účastníků jej doporučuje jako nejlepší formu prevence.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button