Spektrum Rožnovska

Nenechte si ujít festival Hlasy. V Česku jde o ojedinělou akci

Festival Hlasy, který se uskuteční v sobotu 2. září od pěti hodin odpoledne v amfiteátru Na Stráni, se od běžných akcí podobného formátu v mnohém liší. Výběr účinkujících postavil pořádající spolek Fujaré na kvalitě hlasového projevu. A nejen to. „Když se podíváte na program, uvidíte, že festival bude hodně pestrý. Jednak žánrově, neboť nabídne muziku od alternativy po folk. Dále tím, že zazní hlasy ženské i mužské, zazpívají sólisté i sbory a představí se účinkující z domova i zahraniční,“ přiblížil za organizátory Honza Petružela.

Proč hlasový festival?

Protože nás to baví. Máme rádi dobrou muziku, a ta je daná kvalitou hlasového projevu, pokud vyjmeme hudbu instrumentální. Festivalů je mnoho, a my jsme chtěli výběr zúžit a postavit na tom, co ho udělá jedinečným. Nepřicházíme s ničím úplně novým, podobné festivaly se v zahraničí dělají, ale v Česku momentálně žádný takový není. Při výběru jsme vycházeli z vlastních hudebních preferencí a zkušeností. Divákům tedy nabízíme muziku, která nás těší, přičemž jsme nedělali žádné kompromisy, což samozřejmě něco stojí.

Jak je festival financován?

Z části je hrazený z veřejných zdrojů, to znamená z grantů a dotací. Finanční podporu nám poskytlo i město Rožnov. Část prostředků spolku věnovaly sponzorsky lokální firmy a část rozpočtu je postavena na vstupném. No a zhruba ze čtvrtiny je festival financován z vlastních zdrojů. Nemáme produkční zázemí, nemáme prostory a nemáme ani techniku. Jediné, co máme, je know-how a zkušenosti. Jinak si všechno musíme pronajmout. Co je ale nezakalkulovatelné, je dobrovolnický přínos. Protože jsme spolek, máme každý vlastní zaměstnání a děláme to v rámci volného času.

Kolik očekáváte lidí?

Hodně bude záviset na počasí. Pořádáme první ročník, takže kolik přijde lidí, je velkou neznámou. Čtrnáct dnů před námi se koná Valašské folkrockování, ve stejný den jsou slavnosti v Zubří a v Zašové. Když přijde pět set lidí, bude to moc fajn, když jich dorazí alespoň tři sta, neskončíme v minusu.

Hlasy jsou součástí programu Valašský rok, co to pro vás znamená?

Ano, to by mělo zaznít, že akci děláme ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě. Platíme samozřejmě pronájem prostor jako každý jiný, podstatné je ale to, že jsme se stali součástí programu Valašský rok. To znamená, že muzeum si vzalo festival za své, a zařadilo ho do hlavní dramaturgie jako jednu ze svých profilových akcí, za což jsme hodně rádi. Jednak nám to pomohlo dostat se do povědomí lidí a pak je to také znakem kvality.

Podle čeho jste vybírali interprety?

Co chceme, není to, aby lidé chodili na jména, která znají, ale aby objevovali. Je tady spousta kvalitních interpretů, někteří jsou známí, ale jiní už méně. Cílem festivalu je ukázat rozmanitost, která je na půdorysu lidského hlasu dosažitelná.

Můžete vystupující představit?

Festival nabídne pět skupin vystupujících. Jako první se představí plzeňský Hlasoplet, což je mužský kvintet, který zpívá bez doprovodu hudby. Nabídne hlasový rejstřík od hutných basových tónů až ke kultivovaným falzetovým výškám na opravdu širokém repertoáru.

Druhým vystupujícím bude Klára Blažková, která je sólistkou Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Bude zpívat od folkloru po jazz. Vystoupí sólově, ale také se svým domovským souborem Ensemble Flair, jehož hudba vychází z Leoše Janáčka, Bély Bartóka, ale i z odkazu karpatských hudců, bukurešťských Romů a v neposlední řadě ze skladatelských kreací svého uměleckého vedoucího Jana Rokyty mladšího. Klára zazpívá i s pěveckým sborem Kotár, který umělecky vede.

Fismoll, to je polský zpěvák s výjimečným hlasem. Jeho písně přecházejí z křehké folkové intimity tažené akustickou kytarou do popově rozmáchlého písničkářství inspirovaného vzletným islandským zvukem. Atmosféru své hudby staví na výrazných emocích. Jeho texty vycházejí z osobních témat a jsou těsně spjaté s přírodní spiritualitou.

V hlavním čase vystoupí Iva Bittová, jejíž hlas je nezaměnitelný originál, pro který dodnes hledají odborníci pojmenování. Prošla mnoha hudebními žánry od alternativy přes jazz, rock, klasickou hudbu, včetně hostování v opeře a účinkování ve filmu. Na svém kontě má více než třicet alb. V amfiteátru Na Stráni se představí s Vladimírem Václavkem, s nímž natočila album Bílé inferno, za které dostala mnohá ocenění, včetně Zlaté desky.

No a nakonec se možná bude i tančit. Poslední vystupující skupinou bude Banda z Bratislavy, která hraje folklor ve worldmusic úpravách. Základním inspiračním zdrojem je pro ně slovenská lidová hudba, kterou obohacují o vlivy jiných národů a žánrů. Kromě melodií a textů písní je zajímá i nářečí, způsob vedení hlasu, harmonizace a rytmizace lidové muziky. Vystoupí společně s ženským sborem Trnki z Bánské Bystrice, který se snaží zachovávat tradiční postupy při tvorbě a vedení jednotlivých hlasů. Bude to jediný zástupce tradičního folkloru.

Součástí programu je i workshop s Ivou Bittovou. Je o něj zájem?

Ano, bude se konat den předem a v den festivalu. Mohli jsme uspokojit jen dvacet zájemců, zbytek jsme museli z kapacitních důvodů odmítnout. Volali nám i z Paříže a Berlína, takže zájem byl obrovský. Za zmínku stojí, že účastníci workshopu na festivalu s Ivou Bittovou vystoupí také, takže se to celé prolne, diváci uslyší i zatím neškolené hlasy a to, co je Iva za dva dny společné práce naučila.

Kolik stojí vstupenky?

Diváci na místě zaplatí 450 korun, v předprodeji prodáváme za 390 korun, rodinné a studentské vstupné je výrazně levnější. Předprodej probíhá v knihkupectví a v hudebninách, rezervace je možná elektronicky na našich webových stránkách.

Plánujete druhý ročník?

Pokud přijdou lidé na ten první, uděláme i druhý. Pokud ale proděláme, nebudeme schopni ho zaplatit, protože už nemáme žádnou finanční rezervu. Takže uvidíme. Jména na dalších několik ročníků už máme, zatím je však nebudu prozrazovat.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button