Spektrum Rožnovska

Nový útulek nabídne zázemí psům i kočkám

V novém psím útulku, který by mohl být v ideálním případě hotov v polovině roku, by mohlo být umístěno až třicet psů a deset koček. Na investici se podílejí obce mikroregionu Rožnovsko.

Zázemí pro třicet psů a deset koček nabídne od poloviny roku nový psí útulek, který vyroste v místě dosluhujícího zařízení v rožnovské místní části Palkovňa. Sloužit bude obcím mikroregionu Rožnovsko.

„Končila nám výjimka hygieny, takže jsme byli postaveni před problém, co dál. Rozhodli jsme se, že postavíme psí útulek společně se sedmi dalšími obcemi mikroregionu. Hledali jsme dotační titul a jako velmi elegantní nám přišlo využít výzvu na sociální podnikání. Podmínkou, abychom ji mohli využít je zaměstnávání lidí znevýhodněných na trhu práce, tedy zejména zdravotně postižených, nebo dlouhodobě nezaměstnaných. Dalšími kritérii, které musíme splnit je, aby firma byla lokální a abychom reinvestovali padesát procent zisku do jejího rozvoje,“ vysvětlil místostarosta Jan Kučera.

Stavba si vyžádá 8, 2 milionů korun, dotace z Integrovaného regionálního operačního programu činí 4,16 milionu korun.

„Samotný provoz pak bude nastaven tak, že psí útulek by měl být ekonomicky soběstačný díky poplatkům za umístění psa nebo kočky,“ řekl jednatel firmy Psí útulek Rožnovsko Jindřich Žák.

Psí útulek byl v Rožnově otevřen v roce 1995 jako dočasná stavba. Zařízení je vybydlené, nevyhovuje kapacitně, schází mu výběhy. „Když se ale zakládalo, byla to v podstatě z nouze ctnost. Zároveň ale i progresivní řešení. V té době totiž vznikaly první útulky a neexistovaly žádné regule, jak mají vypadat,“ popsala Lenka Němcová ze správy majetku městského úřadu.

Význam útulku je podle veterinární správy dvojí: zajistit bezpečnost lidí před volně pobíhajícími psy a zabránit šíření infekcí.

„My se ale snažíme zvířatům zajistit nadstandard. Organizujeme vycházky se psy, dáváme jiné granule psovi s nadváhou než vychrtlému, poskytujeme maximální veterinární péči a aktivně vyhledáváme nové majitele. Ano, jde zejména o záchytové zařízení, ale když zvíře vyléčíme a naočkujeme, hned jej nabízíme k adopci. A musím říct, že v tom jsme úspěšní,“ upozornil správce dosluhujícího zařízení Radim Korbáš.

Se zahájením prací se čeká na počasí. Pracovní úvazky budou rozděleny na 0,4 až 0,5, jejich celková výše je naplánována na 2,1 úvazků.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button