kulturaSpektrum Rožnovska

Okolo knihovny vede chodník

Knihovna bude v březnu pokračovat ve své činnosti tak, jako tomu činila doposud. To znamená, že bude půjčovat různé druhy dokumentů, pořádat vzdělávací a kulturní akce a besedy, ať už pro nejširší veřejnost v odpoledních či večerních hodinách, popřípadě pro žáky základních a středních škol v hodinách dopoledních. Stalo se již tradicí označovat měsíc březen jako měsíc čtenářů.

Lze v tom spatřovat posun od minulosti, kdy byla předmětem zájmu kniha (jako médium), do doby současné, kdy je v centru dění člověk jako nositel činnosti – čtení. Co tedy knihovna připravila pro čtenáře?

Tak rozhodně to jsou stále nové dokumenty – knihy, časopisy, zvukové i hudební CD, které průběžně nakupujeme. V roce 2016 je na nákup knih určena částka 430 tisíc, časopisy 80 tisíc, zvukové CD 20 tisíc a hudební CD 10 tisíc korun. To rozhodně není málo a budeme se snažit Vás našim výběrem uspokojit. Nicméně, máte-li tip na zajímavé tituly, o kterých si myslíte, že by ve fondu rožnovské knihovny chybět neměly, můžete nám svůj tip poslat prostřednictvím formuláře na adrese http://knir.cz/katalog/tip-na-nakup-knihy/.
V průběhu března budeme prostřednictvím dotazníkového šetření zkoumat spokojenost našich čtenářů. Zajímá nás, kdo chodí do knihovny a proč? Co ho tam baví a co rád čte? Jak si vybírá knížky? Abyste byli s našimi službami spokojeni, chtěli bychom vás lépe poznat. Dotazníky budou po celý březen k dispozici na www stránkách knihovny nebo tištěné u výpůjčních pultů. Všem, kteří se budou na výzkumu podílet, děkujeme za spolupráci.

V březnu jsou pro milovníky literatury připraveny následující pořady. V cyklu setkávání skupiny Město v mé paměti bude v pondělí 7. března od 16 hodin číst z knihy Tam pod Bačovým vrchem její autor František Drápala. Kniha má podtitul „Vzpomínky a příběhy z Dolních Pasek a jiných míst blízkých i vzdálených“ a jsem přesvědčen, že bude mít řadu posluchačů.

Rodačka z Dolní Bečvy Zuzana Maléřová přijede spolu se svým nakladatelem Josefem Snětivým představit svoji novou knihu Dopis Cyranovi. O hudební doprovod se postará Josef Snětívý, který zároveň představí svou knihu Dvě na čtvrtou sonetů v rytmu srdce. To vše v úterý 8. března v podkroví knihovny od 17.30 hodin.

Dalším literárně-dramatickým bonbónem je pořad Kafe a cigárko, se kterým se již počtvrté pod hlavičkou městské knihovny, představí projekt LiStOVáNí. V představení knihy Marie Doležalové (ano, to je ta, co vyhrála poslední Stardance) Kafe a cigárko účinkují herci Barbora Jánová a Gustav Hašek. Dosavadní recenze na toto představení jsou velmi pozitivní, představení jsou většinou vyprodaná a věřím proto, že si tento pořad přijdete poslechnout. Listování je totiž především skvělý projekt, který propaguje netradičním způsobem literaturu a knihy. Z textu knihy vybere nosné úryvky, tak aby divákům v hodinovém představení předal příběh i atmosféru dané literatury. Posluchači si po zhlédnutí často knihu sami přečtou. A to je hlavní cíl LiStOVáNí, dokázat že i dnes, kdy je možné téměř všechno, pořád ještě není kniha pasé. 15. března od 17.30 hodin.

A je toho mnohem víc. Na webu knihovny, v měsíčním zpravodaji z knihovny či na plakátovacích plochách po městě je úplně vše. Třebas Vás něco zaujme.

Pavel Zajíc

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button