kulturaSpektrum Rožnovska

Pět střípků z Vánočního jarmarku v rožnovském skanzenu

Také letos hostilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm tradiční Vánoční jarmark. Pro návštěvníky byla připravena spousta dobrot, dárky z dílen lidových výrobců, koledování, pestrý program i obchůzky mikulášské družiny.

1.     Jak jde kroj, tak se stroj

Ještě před návštěvou Dřevěného městečka si hosté mohli prohlédnout novou stálou expozici o odívání na Valašsku. Poutavá výstava „Jak jde kroj, tak se stroj“ byla v budově Sušáku, vstupu do Valašské dědiny a Mlýnské doliny, otevřena 4. prosince 2016 za přítomnosti ministra kultury České republiky Daniela Hermana.

Foto: Eva Lhoťanová
Výstava „Jak jde kroj, tak se stroj.“ Foto: Eva Lhoťanová

Nejstarším vystaveným předmětem jsou rukávce z roku 1828, a mezi nejvzácnější patří modrým hedvábím vyšívaný středový pás z takzvané úvodnice, plachty, kterou dostávala nevěsta od své kmotry. K vidění jsou oděvy a kroje miminek, dětí, mladých lidí, svatebčanů i starších lidí. Neméně zajímavá je i další stálá expozice, rovněž v Sušáku, která mapuje více než 700 let „Městečka“ Rožnova pod Radhoštěm včetně jeho slavné lázeňské tradice.

2.     Mikulášské družiny a lucky

Na jarmarku účinkovaly mikulášské družiny z Valašských Klobouk a ze Zděchova. Proháněli se tu čerti i smrtka, kteří sice vypadali hrozivě, ale každou chvíli se stávali žádanými figuranty na rodinných fotografiích. Stejně jako Mikuláš s andělem, kteří obdarovávali hodné děti.

Vánoční Jarmark ve Valašském muzeu v přírodě. Foto: Eva Lhoťanová
Vánoční Jarmark ve Valašském muzeu v přírodě. Foto: Eva Lhoťanová

Lucky z rožnovského souboru Radhošť, v bílém a s pomoučenými tvářemi, šimraly hosty peříčkem, čímž z nich údajně vyháněly zlé duchy. Tyto tajemné bílé postavy kdysi symbolicky vymetaly z valašských světniček špínu a prach. Kromě ochraňování hospodářství dohlížely i na zákaz zábav a domácích prací v čase adventu.

3.     Pravá valašská zabijačka

Jaký by to byl jarmark bez pravé valašské zabijačky! Jitrnice, jelítka, tlačenka, klobásy a jiné lahůdky od mistrů řezníků lákaly hosty spolehlivě, a také byly brzy vyprodané. Když se v roce 1925 otevíralo Dřevěné městečko, byly domácí zabijačky na Valašsku ještě běžnou realitou. Dnes už jsou vzácnější, a tak je dobře, že se lidem přibližují právě v prostředí muzea, u dřevěných stavení, tak jako kdysi.

Vánoční Jarmark ve Valašském muzeu v přírodě. Foto: Eva Lhoťanová
Vánoční Jarmark ve Valašském muzeu v přírodě. Foto: Eva Lhoťanová

4.     Omamná vůně levandule

I na Valašsku se pěstuje levandule. Ovšem na Vánoční jarmark se dostala silně aromatická levandule z francouzské Provence, prostřednictvím Jana Radvana z Těchonic. „Rozhodli jsme se udělat náš svět voňavější a ušatější – stvořili jsme pro vás levandulovou a oslí kosmetiku Manon,“ přiblížil levandulový nadšenec své omamně vonící podnikání i slovem.

Vánoční Jarmark ve Valašském muzeu v přírodě. Foto: Eva Lhoťanová
Vánoční Jarmark ve Valašském muzeu v přírodě. Foto: Eva Lhoťanová

Sušená levandule či levandulový olej, který pomáhá při oparech, štípancích, popáleninách a drobných oparech, patří mezi lákavé zboží, o čemž svědčilo neustálé obležení tohoto pěkného stánku. „Levandulový olej můžete použít do aromalampy, nebo ho nakapejte na strarý francouzský dřevěný kolíček na prádlo, z něhož se postupně odpařuje a krásně vám voní tam, kde ho připnete,“ přidal Jan Radvan ještě jeden recept.

5.     Divadelní Setkání před betlémem

O navození pravé vánoční atmosféry se postaralo také rodinné divadlo Víti Marčíka z Hluboké nad Vltavou, které v sále Janíkovy stodoly sehrálo Setkání před betlémem. Jeho protagonisté divákům, jichž byl plný sál, připomněli, že Vánoce jsou vzácný čas, který tu máme jen okolo 322 hodin. Ovšem, začínají až o štědrovečerní půlnoci, možná až těsně nad ránem 25. prosince, protože tehdy se podle tradice narodil Ježíš.

Vánoční Jarmark ve Valašském muzeu v přírodě. Foto: Eva Lhoťanová
Vánoční Jarmark ve Valašském muzeu v přírodě. Foto: Eva Lhoťanová

A kdy vlastně Vánoce končí? Až se tři králové, Kašpar, Melichar a Baltazar, ukloní v Betlémě Ježíškovi, předají mu dary a vrátí se domů. A také až Josef, Marie a Ježíš utečou před vojáky a Herodem do Egypta, což je až po 6. lednu.

Na závěr Víťa Marčík návštěvníkům popřál: „Prožijte ve vaší rodině magický vánoční čas naplno a dívejte se okolo sebe, jestli neuvidíte zázrak. Protože v této době se, více než jindy, zázraky dějí…“

-Eva Lhoťanová-

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button