Spektrum Rožnovska

Písečná se letos rozroste o pět bytových domů

Domy o výšce od tří do čtyř pater plus podkroví nabídnou 1+kk až 4+kk s plochou do 120 metrů čtverečních. Osmadvacet bytů je už zarezervováno.

Čtyři třípatrové a jeden čtyřpatrový dům vyrostou do konce roku v městské části Písečný, poslední lokalitě, které je podle platného zemního plánu určena k hromadné výstavbě. Do roku 2019 by měly v místě přibýt další domy tak, aby celkový počet bytů dosáhl stovky. Pokud budou realizovány další etapy výstavby, mohly by se do lokality přistěhovat až dva tisíce nových obyvatel.

„Místo nás zaujalo svou koncepcí a blízkostí přírody. V Rožnově za poslední roky moc nových bytových domů nevzniklo. Od roku dva tisíce poklesl počet obyvatel města o tisíc sedm set. To jsou důvody, proč jsme se rozhodli připravit projekt, který je na hranici individuálního a hromadného bydlení a jenž nabízí pocit splynutí s přírodou,“ přiblížil zástupce developerské společnosti Eden Rožnov Pavel Janků.

Domy o výšce od tří do čtyř pater plus podkroví nabídnou byty velikosti 1+kk až 4+kk s maximální plochou do 120 metrů čtverečních. Ke každému bytu bude podle jeho velikosti přiřazeno jedno až dvě parkovací místa.

„Náš záměr harmonizuje území. Nesnažíme se místo vytěžit a zničit ho. Budeme stavět rozmělněně od hrany paneláků směrem k horám tak, aby nové domy respektovaly tvar kopce a nepřevyšovaly horizon“ popsal architekt Václav Hlaváček ze Studia Acht.

Se záměrem výstavby se obyvatelé lokality seznámili ve středu 18. ledna na veřejném projednání. Že budou volné pozemky zastavěny, se jim ale nelíbilo.

„Je to kouzelné území, a mně je hrozně líto, že se takhle znehodnotí,“ řekla za všechny žena, která bydlí na sídlišti.

Město však podle jeho vedení nemá moc možností, jak výstavbu ovlivnit a žádnou, jak jí zabránit.

„Nepředstavujeme vám novou plochu, na níž se by se do dneška nedalo stavět. Když jsme přišli na radnici, tak tohle území bylo určeno pro hromadnou výstavbu. Daleko vyšší a hustší. Takže to, o co se posledních několik měsíců snažíme, je společně s investorem dosáhnout toho, aby zástavba nebyla tak hustá, jak umožňuje územní plán, aby měla nějaká pravidla, aby se tam kromě ulic a parkovacích míst naplánovaly i stromy a aby tam zůstaly pěšiny,“ vysvětlila místostarostka Kristýna Kosová s tím, že to je maximum, čeho je město schopno dosáhnout. Území je totiž od roku 2002 určeno pro hromadnou výstavbu.

Rožnovu navíc patří jen zhruba osmina dotčených pozemků.

„Ostatní patří soukromým vlastníkům. My se jen snažíme, aby byl měl developerský záměr co nejmenší dopadl na město a okolní přírodu. Jen regulujeme. Není to tak, že bychom my stavěli,“ řekl starosta Radim Holiš.

Lidé také vyslovili obavy, že developerský záměr ještě více zkomplikuje už tak špatnou dopravní situaci. Investor však přijal podmínky města, aby řidiči nevyužívali jen Kulturní ulicí, ale také ulici 5. května a její nové napojení.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button