Spektrum Rožnovska

Poklad strýca Juráša našel nové majitele

Soutěž O poklad strýca Juráša je součástí národního projektu Klubu dětských knihoven Sdružení knihovníků a informačních pracovníků s názvem Kde končí svět. Díla, která uspěla v místním kole, postupují do kola okresního, jehož výsledky budou vyhlášeny 16. března ve vsetínské Masarykově knihovně.

Literární soutěž O poklad strýca Juráša zakončilo v pondělí 30. ledna slavnostní vyhlášení vítězů. Mladí talenti se utkali na poli poezie, prózy a komiksu. Zařazeni byli podle věku do pěti kategorií.

„Letošní ročník měl podtitul Rožnove, Rožnove, mnoho roků máš a vztahoval se k sedmi stům padesáti letům, které si město připomíná,“ přiblížila knihovnice Alena Srovnalová.

Mladí literáti si mohli vybrat ze tří tematických okruhů: Kterak se v Rožnově léčilo tělo i duše, Hurá, přijedou k nám Pražáci a Nové valašské báje a pověsti.

„Sešlo se nám sto dva prací od třiatřiceti soutěžících ve věku od osmi do osmnácti let z jedenácti základních a středních škol Rožnovska. Tradičně se hlásí více dívek, musím ale prozradit, že kluci mnohem více než ony inklinují k poezii,“ řekla Alena Srovnalová s tím, že se na stole porotců sešlo sedmadvacet básní, pět komiksů a dvě dramata.

Jiří Slovák vytvořil komiks o lupičích na Hradisku. „Nevěděl jsem, o čem psát, a jak jsem přemýšlel, díval jsem se z okna na Hradisko. A tak mě napadlo nakreslit a napsat do soutěže právě o něm,“ řekl žák šesté třídy Základní školy Videčská.

Se svým komiksem skončil v III. kategorii na třetím místě. „Udělalo mi to obrovskou radost. Už proto, že jsem se soutěže zúčastnil vůbec poprvé,“ prozradil Jiří Slovák.

Kristýna Volková napsala báji. „Líbilo se mi, že mohu vymyslet nějakou novou a zajímavou. Je o Radegastovi a receptu na pivo. Jsem ráda, že se umístila, baví mě psát, na internetu mám vlastní blog,“ usmála se žákyně osmé třídy Základní školy Valašská Bystřice, která ve IV. kategorii obsadila první místo.

DSC_0775

Z oceněných prací vznikl za finanční podpory města sborník s ilustracemi Ludmily Vaškové. Knihovna jej vydala v nákladu pěti set kusů.

„Za mě je literární soutěž a almanach, který z ní vzešel, takovým prvním dárkem k sedmi stům padesáti letům, které město slaví. To, jakým způsobem autoři nahlíželi na Rožnov, mi přijde velmi cenné,“ řekla místostarostka Kristýna Kosová.

Soutěž O poklad strýca Juráša je součástí národního projektu Klubu dětských knihoven Sdružení knihovníků a informačních pracovníků s názvem Kde končí svět. Díla, která uspěla v místním kole, postupují do kola okresního, jehož výsledky budou vyhlášeny 16. března ve vsetínské Masarykově knihovně.

Výsledky městského kola soutěže O poklad strýca Juráša naleznete zde:

http://knir.cz/z-tisku/archiv-clanku/x2017/o-poklad-stryca-jurasa-2016-roznove-roznove-mnoho-roku-mas/

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button