Od 16. března 2020 platí v České republice nouzový stav, který vláda vyhlásila pro území naší republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu onemocnění COVID – 19.
Policisté v kraji dodržování vlády kontrolují, doposavad provedli přes dva a půl tisíce kontrol, ať už kontroly uzavření prodejen a provozoven, dodržování karantén, shromažďování osob na veřejnosti či nošení ochrany obličeje. „Od 16. března do půlnoci 23. 3. 2020 jsme na operačním středisku, na lince tísňového volání 158, přijali 121 oznámení v souvislosti s touto pandemií. Převážně se jednalo o upozornění občanů na nenošení roušek, shlukování se osob na veřejných prostranstvích, či nedodržování karantény. Policisté ve Zlínském kraji evidují prozatím 30 správních deliktů, které oznámili nebo oznámí správnímu orgánu buď podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nebo podle zákona o krizovém řízení,“ informovala vrchní policejní komisařka Lenka Javorková a pokračovala: „Policisté v těchto dnech nad rámec standardních činností řeší další specifické úkoly, jako jsou například kontroly na hranicích se Slovenskem, které probíhají v součinnosti s celní správou a armádou na pěti hraničních přechodech: Starý Hrozenkov, Strání, Střelná, Brumov – Bylnice a Velké Karlovice. Policisté na hranicích prozatím zkontrolovali přes 10 tisíc vozidel mířících do České republiky a přes 11 tisíc vozidel vyjíždějících z naší republiky. Do naší země nevpustili 124 osob v 82 vozidlech, vycestovat z republiky odepřeli 93 osobám v 54 vozidlech.“
Strážci zákona zpočátku řešili porušení nařízení vlády zpravidla upozorněním, snažili se občany informovat o nastalé situaci a opatřeních, které by lidé měli dodržovat. Ovšem je stále řada těch, kteří neberou situaci vážně, a proto policisté přistupují k postihům. Kroměřížští muži zákona například řeší přestupek, kdy se jeden z občanů po návratu z Německa pohyboval po městě, nedodržoval karanténu i přesto, že mu ji lékař nařídil a vystavil neschopenku. Přestupek oznámí správnímu orgánu.
Otrokovičtí policisté byli zase přivoláni na čerpací stanici, kde muž verbálně napadal obsluhu, která ho upozornila, že nemá roušku. Tento muž za použití vulgárních výrazů obsluze sdělil, že nařízení vlády nemíní respektovat. Přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a porušení vládního nařízení policisté oznámí správnímu orgánu.
Ve Vsetíně vyjížděli na základě oznámení hlídky před restauraci, kde skupinka asi 12 osob konzumovala alkohol, grilovala a navíc neměli roušky. I tato nedodržení nařízení vlády policisté oznámili do správního řízení.
„Za neuposlechnutí výzvy policistů např. aby si osoba nasadila roušku, nebo aby člověk neseniorského věku opustil obchod, když je tam v době, která je určena seniorům, může policista příkazem na místě pokutovat až do výše 10 tisíc korun. Nedodržení těchto nařízení policista poté oznamuje příslušnému správnímu orgánu, kde hrozí větší postihy,“ varovala vrchní komisařka. (r)