politika

Radnice hledá dodavatele nové knihovny

Desítky let se ve městě pod Radhoštěm mluví o potřebě rozšíření stávající knihovny. Zatím ale k realizaci nedošlo. To se však nyní změní – v nejbližších dnech plánuje radnice vypsat veřejnou soutěž na dodavatele rekonstrukce a přístavby stávající budovy. 

Aktuální projektová částka je ve výši 78 mil. Kč včetně DPH, vysoutěžená částka však může být nižší, než bylo původně předpokládáno. „Zakázku jsme rozdělili na dvě části. První zahrnuje stavbu s vnitřním vybavením, druhá pak řeší technické záležitosti jako počítače, IT technologie či brány na čipy, jež jsou součástí knih,“ sdělila místostarostka Kristýna Kosová (Zdravý Rožnov) a dodala: „Nyní máme jistou dotaci 15 milionů na takzvaný energetický pasiv a  u opravy staré budovy se budeme ucházet také o finance z EU, respektive IROPu.“
A jak by nová knihovna měla vypadat? „V přístavbě vznikne depozitář, sál pro 80 lidí, hudební sekce, kavárna a půjčovna novinek. Bude zde i dětské oddělení. Ve staré budově zůstane oddělení pro mladé a dospělé, plus studovna. Dojít by mělo k  rozšíření provozní doby, nyní jsou dopolední časy rezervovány pro besedy, což se změní,“ přiblížila místostarostka s tím, že knihovna se bude mnohem více zaměřovat na komunitní činnost. „Chceme mít místo pro setkávání, a to mluvím nejen o  vnitřních prostorech. Zásadní změnu uvidíme i venku okolo knihovny. Nově zde budou lavičky, zeleň, která bude poskytovat stín v  letních dnech a místa pro odpočinek. Jsme si vědomi, že knihovna je s trochou nadsázky srdcem pěšího tahu městem, ať už lidé směřují do kina, na sídliště, do střediska volného času, na polikliniku či do Brillovky,“ poznamenala Kosová.
Pokud se Rožnovu podaří na podzim vysoutěžit dodavatele, stavět se začne v roce 2022. „Dokončení je plánováno na rok 2023. Do té doby bude městská knihovna přestěhována do Společenského domu,“ konstatovala na závěr Kristýna Kosová. (r)

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button