kulturaSpektrum Rožnovska

Rok v Zubří zachytil objektivem Ivan Dostál

Výstavu fotografií s názvem Rok v Zubří otevřeli ve Vzdělávacím centru Jana Koláčka. K vidění je zde na tři sta snímků, které zachycují společenský, kulturní i sportovní dění ve městě. Ten, komu fotografie učarují, si může zakoupit kalendář.

Ve vzdělávacím centru Jana Koláčka v Zubří otevřeli ve čtvrtek 1. prosince výstavu fotografií s názvem Rok v Zubří. Autorem většiny snímků je jednatřicetiletý Ivan Dostál z Valašské Bystřice.

Snímky jsou výpovědí o společenském, kulturním i sportovním dění ve městě.
„Cyklus začíná novoročním ohňostrojem a končí vánočním jarmarkem. Nejsou zde podchyceny úplně všechny akce, které se v Zubří letos uskutečnily. Museli jsme vybírat kvůli prostorovému omezení,“ vysvětlila správkyně depozitáře muzea Erika Ondřejová.

Fotek se sešlo přes tři tisíce a zveřejněno je jich zhruba deset procent.

„Podobnou výstavu pořádáme vůbec poprvé. Nápad se nám rodil v hlavě tři roky. Začali jsme před předloni s kalendářem, kde jsme představovali jednotlivé spolky a organizace města, jednalo se však o statické snímky. Loni jsme nafotili sportovce, kde té akce bylo více, řada snímků ale byla stále statická. Zdálo se nám, že je kalendář smutný, že by potřeboval oživit a rozdýchat, a toto nám právě vnuklo myšlenku nafotit akce, které se v Zubří konají během roku,“ vysvětlila vedoucí odboru kultury Lenka Přečková.

Ivan Dostál začal fotit po narození prvního syna Františka, kterému je nyní šest let. „Profesionálně se tomu věnuji tak tři roky. Nejraději zachycuji kulturní a společenské akce, ale ne ty formální v oblecích. Výborně se mi fotí například masopust, šmigrust či Mikuláš,“ popsal autor snímků.

Za fotoreportážemi do Zubří musel dojíždět. A v tom vidí určitou nádstavbu. „Nabídl jsem pohled člověka, který není místní a události tak vnímá z určitého nadhledu,“ popsal Ivan Dostál.

Už jeho otec byl vášnivým fotografem. Ač amatér, byl členem Tvůrčí skupiny Konfrontace.
„Pamatuji si, jak jsme společně ve tmě vyvolávali snímky, rád jsem se čachtal ve vývojce. Dnes je doba jiná, za rok udělám desítky tisíc snímků, to tehdy nebylo možné,“ řekl dokumentární a reportážní fotograf původem z Valašského Meziříčí.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button