politika

ROZHOVOR: S armádním generálem Petrem Pavlem o válce na Ukrajině

Zastupitel Rožnova Radúz Mácha si na konferenci FENOMÉN 2022 ve Zlíně povídal s armádním generálem a bývalým předsedou vojenského výboru NATO Petrem Pavlem (na fotu) o současné válce na Ukrajině. Se svolením Radúze Máchy vám tento zajímavý rozhovor přinášíme také na našich stránkách.

Pane generále, jak vy jako voják, jako politik, jako občan vnímáte současnou ruskou agresi a aktuální válečnou situaci na Ukrajině?

„Možná vsuvka na začátek. Jako bývalý voják a občan, s tím politikem bych ještě zatím počkal. Vnímám ji asi jako většina z nás, s velkými obavami. Protože málokdo v Evropě si dokázal představit situaci, že se do našich životů vrátí válka v té podobě, jak ji známe z učebnic a dokumentárních filmů z doby 2. světové války. Evropa konflikt takového rozsahu od dob 2.světové války nepoznala s výjimkou občanské války v bývalé Jugoslávii, která rozhodně nebyla nijak milosrdná, ale svým rozsahem se s válkou na Ukrajině srovnat nedá.

Myslím, že pro nás pro všechny je to velkým vystřízlivěním ze stavu, kdy už jsme všichni chtěli věřit, že budoucnost planety bude v mírové spolupráci, partnerství a budování lepšího a bohatšího světa. A teď vidíme, že jsou země, které stále vidí svět jinak a které ho vidí tak, že ten, který má větší vojenskou moc, tak může určovat pravidla a osvojovat si právo klidně okupovat jiné země pro dosažení svých cílů.

Takže myslím, že i pro nás pro všechny je to důvodem k tomu, abychom se zamysleli nad tím, že ten způsob života, který vedeme a demokracii a svobody které si užíváme už více než 30 let, že jsme ji nedostali jednou pro vždy a že si ji musíme bránit. A že taky musíme být připraveni pro její ochranu něco obětovat.“

 

Vy jste mi z úst tak trochu vzal mou druhou otázku. Naznačujete, že v tom na první pohled rusko-ukrajinském konfliktu nejde zdaleka jen o Ukrajinu, že celý ten konflikt má globální souvislosti. Které jsou podle Vás klíčové globální souvislosti tohoto konfliktu z celosvětového pohledu?

„Já to tak vidím jednoznačně od samého počátku a myslím, že teď už o tom nemůže pochybovat nikdo. Protože i samotný ministr zahraničí Ruské federace Lavrov potvrdil, že na Ukrajině se nejedná o Ukrajinu, ale na Ukrajině se jedná o budoucnost světového řádu. A Rusku skutečně jde o to, aby prosadilo svoje vidění světa. A to ruské vidění světa spočívá v tom, že jsou mocné státy a Rusové vidí mezi mocnými především sami sebe, USA, Čínu, Indii a možná kousek dál Brazílii. Ale kromě toho je tady přece množství malých států, které však z pohledu Ruska jsou irelevantní, protože jsou to podle nich jenom pěšáci na šachovnici těch velkých. A jestli se nechceme smířit s tímto viděním světa, jestli ho chceme vidět tak, jak se světový řád ustanovil od 2. světové války, tedy ve smyslu toho, že tady máme dnes už více než dvě stovky států, které bez ohledu na svoji velikost jsou suverénními státy, které si zaslouží, aby mezi sebou jednaly jako rovný s rovným, a hlavně aby spolu jednaly podle pravidel, tak musíme si toto vidění světa hájit a taky jej umět prosadit.“

 

Pojďme teď tak trochu na pole byznysu, na pole podnikatelské, o tom je mimochodem i ta dnešní konference FENOMÉN 2022. Celý ten současný konflikt, tak jak ho teď popisujete, jaký má a jaký bude mít podle Vašeho soudu vliv na podnikání, na byznys, na budoucí hospodářský rozvoj?

„Každá válka, každý konflikt, každá krize má dopad na byznys, má dopad na nás všechny z hlediska životní úrovně. Ta válka na Ukrajině naruší obrovské množství dodavatelských vztahů, naruší obchod mezi státy, naruší výrobu v mnoha zemích. Protože tak, jak jsme dnes globalizovaní v řadě produkcí, tak jsme závislí na dodávkách a taky na prodeji. A kromě toho, že se tady bavíme o výrobcích, o produktech nebo o službách, tak se bavíme hlavně o energiích, a to jsou všechno věci, které výrazně narušují chování celého hospodářského systému.

Pak se ale musíme podívat i na tu druhou rovinu, a to je role firem privátního sektoru v konfliktech. A tenhle konflikt je trochu zvláštní tím, že privátní subjekty hrají mnohdy stejně důležitou roli, a dokonce i důležitější roli, než samotné státy, které donedávna byly exkluzivními aktéry konfliktu. Když se podíváme třeba na úlohu Elona Muska v tomto konfliktu, který Ukrajině poskytl naprosto nezastupitelnou schopnost v podobě bezpečného internetu, tak to je přece nástroj, který může vyhrát nebo taky prohrát válku.

A stejně tak úloha firem nebo korporací, které se přidaly třeba k bojkotu Ruska, které se přidaly k sankcím nebo které přímo podporují Ukrajinu, tak mohou mít naprosto zásadní vliv. Takže do budoucna zcela určitě role firem v bezpečnostním prostředí výrazně vzroste. A to je důvodem k tomu, aby každý stát ve svém vlastním zájmu rozumně zvažoval možnosti mnohem hlubší součinnosti a koordinace s privátním sektorem právě i v oblasti bezpečnosti a mezinárodních vztahů.“

 

Čili, pokud bychom to měli shrnout, jaký je Váš vzkaz byznysu, jaká je Vaše osobní message podnikatelské sféře s přihlédnutím k současné a zejména k očekávané budoucí situaci?

„Na prvním místě velké poděkování za přínos a osobní angažovanost při řešení této krize. Nejenom s ohledem na poskytnuté finanční prostředky na různé druhy pomoci, ale na často osobní angažovanost jednotlivých firem při pomoci uprchlíkům, dodávkách zbraní nebo technologií, které Ukrajina potřebuje nebo přistoupení k tomu tvrdému sankčnímu režimu. A to se rozhodně nedá popřít, protože role soukromého sektoru na tomto poli byla jednoznačně positivní. A do budoucna bych chtěl apelovat na podnikatele, aby se nenechali otrávit občas nedostatkem dobré vůle nebo kompetence na straně státu, ale aby využívali toho, co dělá firmy úspěšnými, to znamená konstruktivní, aktivní a inovativní přístup ve vztahu k té interakci mezi byznysem a státem, protože jedině díky tlaku a progresivních tendencí ze strany privátního sektoru se může ten vzájemný vztah mezi státem a byznysem do budoucna zlepšit.“

Pane generále, děkuji vám za rozhovor a popřejme si vzájemně optimistickou budoucnost. Radúz Mácha

 

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button