společnost

Rožnov hostil Týdny pro duševní zdraví

Tradiční celorepubliková osvětová kampaň Týdny pro duševní zdraví, probíhala v září a říjnu už po 12. také v Rožnově. Jejím cílem bylo zlepšit informovanost veřejnosti v problematice duševních onemocnění, jejich prevenci či kontaktech na organizace poskytující pomoc.

Akci tradičně uspořádala Iskérka, o. p. s.. „Přednášky, besedy a workshopy v Rožnově slouží nejen jako seznámení se s problematikou, která může postihnout každého bez ohledu vzdělání. Zároveň v jejich rámci můžeme představit i činnost naší organizace, která pomáhá lidem s duševním onemocněním vrátit se zpátky do běžného života,” uvedla Alena Jbaili, ředitelka Iskérky.

Týdny pro duševní zdraví v Rožnově zahájila již tradičně výstava obrazů Romany Rosa – Můžeš číst i v barvách, která prostřednictvím obrazů a barevných kombinací vypráví příběhy. To si pod jejím vedením vyzkoušeli během workshopu také klienti a zaměstnanci Iskérky. „Velký ohlas měla i přednáška Jany Ungerové – Myslím, tedy jsem… ale jak? Během ní se účastníci seznámili s metodou Šesti klobouků Edwarda de Bono, která pomáhá například s rozhodováním,” popsala Jbaili a pokračovala: „S našimi klienty jsme také navštívili workshop obecně prospěšné společnosti Spirála v Ostravě, která již dlouho úspěšně zaměstnává lidi s duševním onemocněním. Také u nás je řada šikovných klientů, kteří by se rádi zapojili do pracovního procesu, potřebují však upravený režim a větší míru porozumění, což je pro většinu zaměstnavatelů zatím komplikace.”

Zájmu veřejnosti neušla ani přednáška Zotavení – Matěje Grunta. „Lidské trápení či životní problémy, ať už v podobě krize nebo duševního onemocnění, jsou přirozenou zkušeností, která může být paradoxně i přínosná. Zotavení je tedy o tom, jak v takové zkušenosti najít nějaký smysl,” řekl Spektru Rožnovska Grunt.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button