Spektrum Rožnovska

Rožnov se vrátil do slavných časů lázeňství

Syrovátkové a pivní lázně, inhalatorium a sluneční lázně, pleťové masky, cvičení se vzduchoplavci, vyjížďky na pramici, turnaj v pétanque, či ochutnávky žinčice i piva. To vše si v sobotu 10. června užili návštěvníci akce Rožnov lázeňský, uspořádané u příležitosti oslav 750 let Rožnova pod Radhoštěm.

„Chtěli jsme uspořádat program, který by místní obyvatele i turisty vrátil do časů, kdy bylo město slavné díky svému lázeňství. A ti, kteří přišli navzdory počasí, si to užili a atmosféru nasáli,“ řekl mluvčí radnice Tomáš Gross s tím, že návštěvníci se vrátili do historického období let 1796 až 1960.

„Kdyby nepršelo, bylo by to určitě lepší, ale my si to užíváme i tak. Byli jsme na zdravotní vycházce na kopci Kozáku, kde jsme dýchali čerstvý vzduch a obdivovali krásny okolí. Poté jsme navštívili inhalatorium, kde jsme se po výstupu zrelaxovali,“ prozradila Anna Trčková z Tylovic, která dorazila v historickém kostýmu.

Ty měla většina návštěvníků. Jen málokdy si člověk při pohledu na ostatní uvědomil, že se píše rok 2017. Kdo přijel parním vlakem, prožil dokonalou iluzi. A kdo měl možnost se svézt v automobilovém veteránu, také.

„V inhalatoriu dýchají příchozí vzduch prosycený bylinkami. Všichni, kdo mají problémy se zdravím od nás dostali léčebné rady, zacvičili si a vypili léčivý nápoj vyrobený tajnou recepturou,“ přiblížila předsedkyně Marie Rethyová, předsedkyně Spolku rožnovských žen, který se na akci pořádané městem spolupodílel.

Návštěvníci si mohli vychutnat také Rožnovské thé.

„Směs, ze které je vyroben, vychází z původních bylin, které se tady míchaly a nabízely lázeňským hostům, aby se jim lépe dýchalo a ulevilo se jim v nemoci. Čaj byl namíchán pro oslavu sedmi set let města, je to lahodná směs sušeného ovoce a bylin,“ prozradila Marcela Slížková z městské knihovny, která na sobotním programu spolupracovala.

Aby iluze historie byla dokonalá, lázeňské promenádní koncerty hrál Beskydský orchestr ZUŠ Rožnov a Stanley`s Dixie Street band z Kopřivnice.

Součástí programu byly také komentované lázeňské vycházky na kopec Kozák k „hřibu“ a na Karlův kopec k Jurkovičově rozhledně.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button