Spektrum Rožnovska

Rožnov slavnostně otevřel centrum pro lidi bez přístřeší

Denní centrum a noclehárnu pro lidi bez přístřeší slavnostně otevřeli ve středu 26. dubna představitelé rožnovské radnice a vsetínské společnosti Elim. Zařízení v Čechově ulici které slouží od začátku roku, si při této příležitosti mohla prohlédnout i široká veřejnost.

Zařízení slouží lidem s jakýmkoli problémem. Klienti si zde mohou odpočinout, vyspat se, provést osobní hygienu, vyprat si nebo se najíst. Všichni mohou také využít sociálních služeb při řešení nelehkých životních situací.

,,Za dobu trvání jsme obsloužili osmnáct klientů. Nikdo je zde neodsuzuje, naopak se jim snažíme pomoct, na což na ulici, kde se jim lidé často vyhýbají obloukem, nejsou zvyklí,“ vysvětlila vedoucí centra Daniela Románková ze společnosti Elim, která službu poskytuje.

Denní centrum je zdarma. Noclehárna je bez poplatku první noc, každá další pak stojí třicet korun. Klienti si však mohou zažádat na úřadu práce o takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc, kde jim úřad noclehy proplatí.

Je předpoklad, že služba bude fungovat několik let, ideální stav by byl, kdyby se podařilo všechny klienty navrátit do běžného života. Už za první měsíce provozu zaznamenalo centrum úspěchy, kdy čtyři klienti ukončili smlouvy a navrátili se do rodinného prostředí.

V počátcích nebylo jisté, kde bude zařízení fungovat. Konečné rozhodnutí padlo na prostory bývalých kanceláří úředníků v budově městské policie.

,,Takto jsou prostory pod kontrolou především z důvodu potenciální kriminality. Ta však od zavedení služby nebyla zaznamenána, což dokládá, že rozhodnutí umístit noclehárnu do těchto prostor bylo moudré,“ řekl starosta Radim Holiš.

Slavnostní otevření se konalo až nyní především z důvodu stavebních prací a úprav, které v prostorách ještě do nedávna probíhaly. Venkovní úpravy by měly být hotovy v nejbližších dnech.

,,Jestli se někdy může ukázat, že spolu mohou spolupracovat neziskový sektor, veřejná správa, úřady a další subjekty a spojit se při pomoci občanovi tak je to právě teď. Otevíráme službu, která nám tady roky chyběla,“ zdůraznil místostarosta města Jan Kučera.

Na rekonstrukci prostor, vycházející přibližně na milion korun, bylo zažádáno o dotaci, která čeká na schválení a je pravděpodobné, že pokryje devadesát procent nákladů. Provoz obou služeb, který stojí přes milion korun ročně, je z velké části financován ze státních rozpočtů administrovaných zlínským krajem. Dále na provoz přispívají také obce mikroregionu.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button