společnost

Rožnov už ví jména Technických talentů 2019

Radek Pernica (ZŠ Pod Skalkou), Tomáš Strnadel (ZŠ Videčská) a Vít Šebestýen (ZŠ Pod Skalkou) jsou Technickými talenty Rožnova pod Radhoštěm pro rok 2019.

Vyhlášení soutěže Technický talent města se uskutečnilo již počtvrté. Jeho cílem je ocenit talentované žáky a podporovat jejich zájmy a odborný růst. „Počítače, roboti, elektronická zařízení, je úžasné, co žáci základních škol dokáží zkonstruovat. Jsem moc rád, že takové žáky máme a rádi je oceníme. Kéž by to vrstevníky dnes oceněných motivovalo k podobnému nadšení a píli,“ nešetřil chválou místostarosta Jan Kučera.
Trojici oceněných studentů, kteří zároveň získali věcné dary, poblahopřáli i zástupci dvou partnerských společností tohoto projektu – Petr Pánek (ON Semiconductor Czech Republic) a Lukáš Vacca (Brose CZ, spol. s r.o.).

Stručné vizitky třech oceněných chlapců v Technickém talentu 2019:

Radek Pernica (9. třída, ZŠ Pod Skalkou): Pomáhal učitelům se stavebnicí Lego Mindstorm. Sestavil robota, který se při nárazu otáčí a odjede pryč nebo se vyhne překážce. Dále robota, který umí sledovat černou čáru a jet po její stopě. Velice dobře se pohybuje v prostředí jednoduchého programování. Také pomáhal vyrobit lampičku z mixéru. Sám si doma sestavuje různá zařízení, jako třeba funkční větrák z automobilového chladiče, zprovozňuje i amatérský kamerový systém z vyřazených školních kamer.
Tomáš Strnadel (8. třída, ZŠ Videčská): Je velmi svědomitý a pracovitý. S kamarády se baví nejvíce o počítačích a technice. Spolužáci se na něj obracejí, pokud potřebují vyřešit nějaký technický problém. Velkou podporu má ve svých rodičích, kteří mu poskytli podmínky pro jeho domácí tvořivou práci. Tomáš se od malička zajímá o techniku, rád pájí a vyrábí různé elektronické výrobky. Zúčastnil se dvakrát po sobě Elektronického dětského letního tábora v obci Olbramkostel, navštěvuje elektro kroužek na Střední škole informatiky a elektrotechniky v Rožnově. Sám si zkompletoval elektronické digitální hodiny, teploměr, malý Teslův transformátor, zesilovač a jiné drobnosti. Baví ho zkoumat, jak věci fungují a technicky tvořit.
Vít Šebestýen (7. třída, ZŠ Pod Skalkou): Zajímá se o techniku, jeho koníčkem je skládání počítačových komponentů, má rád nové výzvy a v budoucnu by rád studoval technický obor. Jeho úspěchy jsou: 1. Herní počítač – vybrání komponentů, sestavení, nainstalování softwaru.
2. Arduino LED semafor – semafor funguje tak, že se po zmáčknutí tlačítka zapne červená pro auta a zelená pro chodce a po chvíli se zase vrátí do původního stavu, toto se stane popořadě jako v normálním semaforu. Postaveno ne desce Arduino mega 2560 a nepájivém poli.
3. Arduino slepecká hůl – toto je prototyp slepecké hole, kde jsou hlavní součástkou dva Buzzery (Piezo Elektrické měniče) deska Arduino Mega 2560 a Sonar (Ultrazvukový modul vysílače a příjmače) – funguje na detekci pomocí ultrazvuku, kdy vysílač vysílá ultrazvukové vlny po detekci překážky a podle vzdálenosti objektu upozorní zvukovým signálem taktéž podle vzdálenosti délkou signálu. 4. Oprava a hraní si s elektronikou – často opravuje počítače a další elektronická zařízení.
5. Automatizace modelové železnice – díky tátovi se začal zajímat o modelovou železnici a hlavně o její řízení pomocí PC rozhraní, k tomu se používají dva volně dostupné programy jako je Rocrail a JMRI, k tomu se snaží využívat moduly spolupracující s platformou Arduino.

 

více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button