společnost

Rožnov využívá pocitovou mapu

Prezentovat prostorové informace ve srozumitelném a názorném formátu a upozornit na to, jak se kde cítí občané i návštěvníci města. To je základní cíl tzv. pocitové mapy, s níž Rožnov pracuje.

Mapa slouží jí jako podpůrný materiál při zpracovávání koncepčních a strategických dokumentů či pro plánování investičních akcí a změn v rámci rozvoje města. „Tvorba pocitové mapy probíhala v rámci akce Fórum Zdravého města, které se konalo loni v říjnu. Následně bylo realizováno také online mapování. Účastníci značili pocity vztahující se k určitému místu pomocí špendlíků šesti různých barev,“ uvedla koordinátorka Místní agendy 21 Dagmar Šnajdarová. S tím, že mezi tzv. „sledované pocity“ bylo zařazeno:

Místo, kde bych chtěl/a bydlet

Místo, kde trávím volný čas

Nebezpečné místo v dopravě pro chodce

Nebezpečné místo v dopravě pro kola či auta

Místo, které vyžaduje změnu

Místo, na které jsem hrdý/hrdá

„Říká se, že lidé jsou více emotivní než logickou bytostí. Když plánujeme rozvoj města, často používáme analytická data a logiku. Jedním ze zajímavých podkladů ale mohou být také pocity a emoce, které lidé v jednotlivých místech města zažívají. Výsledná mapa nám ukazuje kladné i záporné pocity, které lidé váží ke konkrétním lokalitám. A mnohdy samozřejmě i s doprovodným komentářem a případným návrhem na zlepšení daného stavu. Pro nás je tento materiál cenný, protože tak společně s úředníky můžeme lépe plánovat některé investice vedoucí ke zlepšení pocitu občanů a tedy celkově ke zkvalitnění života ve městě,“ netajil spokojenost místostarosta Jan Kučera.

Do tvorby pocitové mapy města se zapojilo 261 respondentů, kteří zaznačili 3 137 bodů a přidali 671 komentářů. „Všem, kteří se aktivně zapojují do veřejného dění a plánování patří naše velké poděkování. Mnohé věci, které se v pocitové mapě objevily jako negativní emoce, se už letos změní,“ slíbil Jan Kučera.

Pocitová mapa je dalším z nástrojů Místní agendy 21, prostřednictvím které se město Rožnov pod Radhoštěm snaží zapojit veřejnost do plánování rozvoje města.

Pocitovou mapu naleznete zde.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button