společnost

Rožnov využívá pocitovou mapu

Prezentovat prostorové informace ve srozumitelném a názorném formátu a upozornit na to, jak se kde cítí občané i návštěvníci města. To je základní cíl tzv. pocitové mapy, s níž Rožnov pracuje.

Mapa slouží jí jako podpůrný materiál při zpracovávání koncepčních a strategických dokumentů či pro plánování investičních akcí a změn v rámci rozvoje města. „Tvorba pocitové mapy probíhala v rámci akce Fórum Zdravého města, které se konalo loni v říjnu. Následně bylo realizováno také online mapování. Účastníci značili pocity vztahující se k určitému místu pomocí špendlíků šesti různých barev,“ uvedla koordinátorka Místní agendy 21 Dagmar Šnajdarová. S tím, že mezi tzv. „sledované pocity“ bylo zařazeno:

Místo, kde bych chtěl/a bydlet

Místo, kde trávím volný čas

Nebezpečné místo v dopravě pro chodce

Nebezpečné místo v dopravě pro kola či auta

Místo, které vyžaduje změnu

Místo, na které jsem hrdý/hrdá

„Říká se, že lidé jsou více emotivní než logickou bytostí. Když plánujeme rozvoj města, často používáme analytická data a logiku. Jedním ze zajímavých podkladů ale mohou být také pocity a emoce, které lidé v jednotlivých místech města zažívají. Výsledná mapa nám ukazuje kladné i záporné pocity, které lidé váží ke konkrétním lokalitám. A mnohdy samozřejmě i s doprovodným komentářem a případným návrhem na zlepšení daného stavu. Pro nás je tento materiál cenný, protože tak společně s úředníky můžeme lépe plánovat některé investice vedoucí ke zlepšení pocitu občanů a tedy celkově ke zkvalitnění života ve městě,“ netajil spokojenost místostarosta Jan Kučera.

Do tvorby pocitové mapy města se zapojilo 261 respondentů, kteří zaznačili 3 137 bodů a přidali 671 komentářů. „Všem, kteří se aktivně zapojují do veřejného dění a plánování patří naše velké poděkování. Mnohé věci, které se v pocitové mapě objevily jako negativní emoce, se už letos změní,“ slíbil Jan Kučera.

Pocitová mapa je dalším z nástrojů Místní agendy 21, prostřednictvím které se město Rožnov pod Radhoštěm snaží zapojit veřejnost do plánování rozvoje města.

Pocitovou mapu naleznete zde.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button