sport

Rožnovan Dan Mičola světovým maratonským rekordmanem

Rožnovan Daniel Mičola si může říct, že je nejlepší na světě. Během jednoho roku uběhl 58 maratonů v 58 zemích světa a stal se tak mistrem světa.

Více než 2,5 tisíce kilometrů naběhal za posledních 365 dnů Daniel Mičola z Rožnova pod Radhoštěm. Stal se tak několikanásobným mistrem světa v disciplíně spočívající v počtu uběhnutých maratonů a ultramaratonů za rok v různých zemích světa. Aktuální hodnota jeho rekordu zní 58 maratonů v 58 zemích.

Přitom s běháním začal poměrně pozdě – až těsně po čtyřicítce, před čtyřmi lety. „S během jsem začal ve druhé polovině roku 2014, poté co jsem shodil 40 kg váhy a náhodou zjistil, že z Lysé hory je jednodušší běžet, než jít pěšky. První maraton jsem absolvoval 13. prosince 2014,“ uvedl v rozhovoru pro server behej.com Dan Mičola s tím, že při aktuálním počtu uběhnutých maratonů je nejtěžší skloubit v rámci přípravy letenky a hotely tak, aby vše sedělo, a aby se vždy včas postavil na startovní čáru. Rožnovanovi se to však postupně podařilo zvládnout, ikdyž je to rozhodně pořádná fuška. „Regenerace je minimální, trénink prakticky žádný, většinou jsou to vždy jen přesuny mezi zeměmi a hotely. A financování kompletně z vlastních zdrojů,“ doplnil sportovec.

Jakožto počítačový specialista si samozřejmě vede i nějakou tu statistiku. „Jsem ajťák, kterého živí databáze. Takže nějakou statistiku samozřejmě mám. V posledních 365 dnech to bylo takhle: letadlo: 241 994 km, auto – vlastní (většinou na letiště a zpět): 6 415 km, auto – z půjčovny: 6 999 km, vlak: 1 175 km, taxi: 943 km, autobus: 705 km, ostatní (loď): 50 km,“ vypočítává Dan Mičola.

Pokud se ptáte, co ještě dalšího se dá plánovat, tak vězte, že i v tomhle má 45letý Rožnovan žijící v Londýně poměrně jasno. „Rád bych v budoucnu zkompletoval sbírku všech kontinentů plus severní pól, ale nemám zatím žádný konkrétní plán, jak toho docílit. Pak mám ještě jeden dlouhodobější plán, a tím je rozšířit mou celkovou sbírku zemí na 100 před mými 50. narozeninami, které mám v říjnu 2022,“ uzavřel povídání pro behej.com Daniel Mičola.

(mha, s využitím informací ze serveru www.behej.com)

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button