Byla to dokonalá oslava folkloru. Tak by se v jedné větě dal zhodnotit jediný menšinový festival v Česku, věnovaný slovenské lidové kultuře, Jánošíkův dukát. Jeho devatenáctý ročník se konal ve Valašském muzeu v přírodě od 4. do 8. srpna.
„Představilo se přes dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisté ze Slovenska. Nechyběly ani slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Maďarska, Polska a Srbska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v Česku zastoupili Romové a Vietnamci.
Festivalový program je tradičně pestrý na zábavné pořady a soutěže. „Dřevěné městečko hostilo tradiční Malou školu hry na pastýřské hudební nástroje, na fujaru a píšťalky vyučoval známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre. A pod vedením Alfreda Linckeho a Martiny Kupcové se návštěvníci mohli také naučit goralským tancům,“ řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš.
Mistrovství Valašského království ve stloukání másla se konalo po sedmnácté. Zvítězila tým, na který by asi nikdo nesázel. Rožnovský starosta Radim Holiš a radní Petr Kopecký. Oba muži proměnili za pětačtyřicet minut pět litrů smetany na dvě kila a dvacet dekagramů vážící hroudu. Za sebou nechali ostatní čtyři družstva včetně tří ryze ženských.
„Na zasedání rady jsme se dohodli, že se soutěže zúčastníme společně s týmem podnikatelů. To, že jsme vyhráli s naším humanitním a stavařským vzděláním, považuji za hříčku osudu. Snad jsme přispěli k tomu, že se lidé dobře bavili,“ netajil radost z výsledku Radim Holiš, který máslo stloukal poprvé.
V komorním amfiteátru proběhlo setkání mužů s příjmením Jánošík. Sešlo se jich devět, každý utvořil družstvo s párem z folklorního souboru. Za úkol měli co nejrychleji sníst sýrové valašky, vypít žinčici proloženou panákem kořalky, muži zatančit kozáčka, ženy liptovskou cindrušku a společně obrat co nejvíce diváků v hledišti o peníze za lístky do tomboly. Zbojnickou soutěž Od buka do buka vyhráli Peter Jánošík a členové souboru Górole z Mostů u Jablunkova.
Zmenšený pohled na regionální pestrost slovenského lidového kroje přináší výstava Krojované miniatúry, která v malém výstavním sále Sušáku potrvá do konce srpna.