Spektrum Rožnovska

Aktualizováno: Spor s IPR sjednocuje opozici s koalicí

Starosta Radim Holiš: „Chceme s nynějšími majiteli do doby, než padne konečný verdikt, zlegalizovat náš vztah. Naším zájmem je mít platnou nájemní smlouvu, a tím umožnit, aby výuka probíhala naprosto v klidu.“

Škola a mateřinka patří Immobilien Pirker Reality (IPR). S tímto stavem se musel smířit Rožnov pod Radhoštěm poté, co neuspěl se svou žalobou, kterou se u Okresního soudu ve Valašském Meziříčí snažil domoci vyjmutí Základní školy Záhumení a Mateřské školy Koryčanské Paseky z listu vlastnictví společnosti akciové společnosti IPR.

Soudkyně Šárka Zemanová zhodnotila žalobu města jako nedůvodnou. O převodu budov totiž nebyla uzavřena smlouva.

„Jelikož jsme neuspěli, jsme odkázáni se proti tomuto rozhodnutí odvolat ke Krajskému soudu v Ostravě,“ řekl starosta Radim Holiš s tím, že město je připraveno se o budovy dále prát.

Soudy ale mohou trvat ještě roky. „Proto chceme s nynějšími majiteli do doby, než padne konečný verdikt, zlegalizovat náš vztah. Naším zájmem je mít platnou nájemní smlouvu, a tím umožnit, aby výuka probíhala naprosto v klidu,“ vysvětlil Radim Holiš.

Varianty placení nájmu, úroků a zhodnocení budov jsou ale ještě předmětem dalších jednání.

Podle právního zástupce Immobilien Pirker Reality Jiřího Bönische nemá společnost v úmyslu školu a mateřinku provozovat, ani o ně nehodlá Rožnovany připravit. Chce však jednat o finančním vypořádání.

Podle ředitelky Základní školy Záhumení Jany Flesarové se nejistota poslední roky odráží na počtu školáků přicházejících k zápisům do prvních tříd. „Pociťujeme mírný pokles zájmu, ale jsme optimisté, věříme, že to dobře dopadne. Rodiče budeme o rozsudku a dalším postupu města informovat na třídních schůzkách,“ řekla ředitelka.

Soudní pře o školní budovy sjednocuje opozici s koalicí.

„Je to spor, ve kterém jsem přestala hledat logiku a spravedlnost. Nicméně jsem ráda za to, že budou legitimní nájemní smlouvy k užívání obou školských zařízení. Předpokládám, že starosta občanům vše dostatečně a srozumitelně vysvětlí,“ řekla například občanská demokratka Markéta Blinková.

Také lidovec Jaromír Koryčanský je přesvědčen, že město dělá maximum pro záchranu majetku.

„A osobně jsem taky přesvědčen, že stoprocentně tyto budovy náleží městu a hlavně obyvatelům Rožnova, kde i přes mnohé problémy stojí za to s radostí žít, a dívat se do budoucna s perspektivou,“ uvedl zastupitel.

Podle Martina Baratky ze sdružení STAN je důležité myslet na zaměstnance škol, žáky i jejich rodiče.

„Potřebují jistotu, že na setrvání v současných prostorách město nechce nic měnit, ale zároveň akceptuje současný stav sporu a snaží se vyjednat co nejlepší podmínky pro užívání budov. Zároveň podporujeme snahu o to, ať současná situace zatíží rozpočet města v co možná nejmenší míře. A doufáme i v to, že se najde cesta, jak budovy efektivně udržovat ve stavu, který vyžaduje jejich určení, protože díky déle trvající nejistotě víme, že jejich současný stav je v mnohých ohledech nevyhovující,“ doplnil zastupitel.

Město v loňském roce vyhrála po více než šestnácti letech v jiném sporu. V něm si společnost IPR dělala nárok na sedmadvacet nemovitostí, včetně tří bytových domů. Rozhodující slovo měl v tomto sporu nakonec až Ústavní soud.

 

 

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button