krimi

Smrtelná nehoda na cyklostezce u Zubří

Tragický začátek srpna evidují v našem regionu dopravní policisté. Po smrtelné nehodě motorkáře na cestě mezi Rožnovem a Dolní Bečvou, vyšetřují také střet dvojice cyklistů na cyklostezce u Zubří. I ten si totiž vyžádal život 51letého cyklisty.

Nehoda, kterou od uplynulého týdne vyšetřující vsetínští kriminalisté se odehrála na cyklostezce Bečva ve směru z Rožnova do Zubří. „Cyklista (51) přejel přes dřevěný most, pak ale nezvládl průjezd ostrou levotočivou zatáčkou a narazil do v protisměru jedoucí cyklistky (23). Muž, který neměl na hlavě přilbu, upadl po střetu na komunikaci, kde zůstal ležet v bezvědomí. S těžkým poraněním hlavy byl transportován vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde na následky zranění druhý den zemřel,” uvedla mluvčí krajské policie Lenka Javorková. Cyklistku s drobnými zraněním ošetřili lékaři v meziříčské nemocnici. „Dechová zkouška vyloučila u ženy požití alkoholu. Z dosavadního šetření ale vyplývá, že alkoholem mohl být při jízdě ovlivněn cyklista. Tento závěr potvrdí až výsledky odběru krve,” doplnila Javorková.

 

Mluvčí policie Lenka Javorková radí: Jízda na cyklostezkách

Je důležité mít na paměti, že pro účastníky provozu na stezkách platí stejná pravidla jako pro ty v běžném silničním provozu. Jsou proto povinni chovat se ohleduplně a ukázněně, aby neohrožovali život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní. Provoz na cyklostezkách rok od roku houstne. Obecně platí, že čím je provoz hustší, tím důsledněji je potřeba pravidla dodržovat.

Cyklostezky jsou u nás stavěny a určeny především k rekreačním účelům, nikoli k rychlé přepravě z místa na místo. Z tohoto důvodu cyklostezky často využívají rodiny s malými dětmi, jejichž reakce mohou být nevyzpytatelné. Proto musíme vždy přizpůsobit rychlost jízdy, být soustředěný a hlavně předvídat. Cyklisté by si také měli uvědomit, že cyklostezky jsou úzké a v protisměru se míjejí na malé ploše, tudíž je větší pravděpodobnost střetu. I malé zavrávorání může mít vážné následky. Cyklistickou přilbu by tak měli nosit nejenom děti do 18 let, pro které je přilba ze zákona povinná, ale doporučujeme, aby ji používali i dospělí cyklisté. Dopravní policisté rovněž upozorňují na zákaz požívání alkoholu při jízdě na kole. I cyklista je podle zákona řidič nemotorového vozidla.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button