Spektrum Rožnovska

Tibetskou vlajku radnice nevyvěsí

Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň, konaná 10. března na výročí Tibetského národního povstání, jejímž cílem je poukázat na porušování lidských práv.

Na radnici ani letos nezavlaje tibetská vlajka. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání zastupitelé. Návrh předkladatele Petra Kopeckého neprošel o jediný hlas.

Osmapadesáté výročí povstání Tibeťanů ve Lhase, které bylo potlačeno čínskou armádou, si svět připomíná 10. března. Právě v tento den vztyčují města a instituce vlajku na protest proti porušování lidských práv, omezování svobody a jakékoliv snahy o národní svébytnost.

„Tak jako západní státy podporovaly československý lid po roce šedesát osm, kdy do naší země vtrhla vojska Varšavské smlouvy, tak my nyní můžeme vyvěšením vlajky podpořit nejen Tibet, ale i jiné potlačované menšiny a národy. Několik zastupitelů dnes chybělo, věřím, že kdybychom byli v plné síle, usnesení by prošlo,“ řekl Petr Kopecký.

Pro vyvěšení vlajky hlasoval také Vít Matějka. „Když se podíváme do minulosti, máme za sebou také situaci, kdy nám někdo větší a silnější říkal, co máme dělat, co si máme myslet a jak se máme chovat. Navíc vlajka je spíše symbolem než že bychom podporovali jednu konkrétní zemi,“ přiblížil zastupitel.

Připojit se k celosvětové kampani se chtěla také Jana Malcová. „Nemůžeme zavírat oči před tím, co se děje ve světě. Mrzí mě, že záměr neprošel o jediný hlas. Snad to příště už vyjde,“ vysvětlila.

[totalpoll id=“9032″ fragment=“results“]

Alois Vychodil hlasoval pro vyvěšení vůbec poprvé. „Ta aféra, která vznikla kvůli Dalajlámovina ministerstvu kultury, co z toho udělal prezident za nesmyslnou šou s odmítnutím vyznamenání Jiřího Bradyho, tak přiznávám, že dnešní hlasování bylo mým protestem proti tomuto gestu Zemana,“ prozradil.

Hlasování se zdržela například Markéta Blinková. „Je mi líto Tibeťanů, ale neumím si představit, že bychom na radnici vyvěsili vlajky všech zemí, v nichž jsou potlačována lidská práva. Pořád je to jen jedna vlajka, která podle mě nereprezentuje problém v jiných zemích,“ řekla.

Také Libor Zavadil se zdržel. „Neznám problematiku úplně detailně,“ vysvětlil.

A ruku pro ani proti nezvedl ani Martin Drápal. „Držím konstantní názor. Není podle mě důvod, aby zrovna tibetská vlajka měla vlát na radnici města.“

V loni se v Česku ke kampani připojilo 759 obcí, měst, městských částí nebo krajů, mimo jiné Frenštát pod Radhoštěm, Nový Jičín, Kopřivnice, Valašské Meziříčí či Vsetín.

Hlasování:

PRO:
Martin Baratka, Ivan Lukáš, Jan Kučera,
Alois Vychodil, Petr Kopecký, Lenka
Vičarová, Kristýna Kosová, Vít Matějka,
Radim Holiš, Jana Malcová.

ZDRŽELI SE:
Libor Zavadil, Jaromír Koryčanský, Martin
Houška, Martin Drápal, Markéta Blinková,
Miroslav Kokinopulos.

NEPŘÍTOMNI:
Jaroslav Kučera, Lenka Střálková, Zlatuše
Lušovská, Václav Mikušek, Petr Jelínek.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button