Řešit hynoucí stromy na Masarykově náměstí. To je jeden z podnětů pro zlepšení života v Rožnově pod Radhoštěm, který strana křesťanských demokratů předložila formou otevřeného dopisu vedení města.
„Zeleň na náměstí potřebuje pravidelnou péči, a to nevím, jestli se děje, neboť její stav se značně zhoršil. Pravda je, že dřeviny, které tam rostou, nemají příliš vhodné podmínky k životu, neboť jsou zasazeny do betonové obruby vyplněné hlínou, ale právě proto se musí jejich ošetřování, zalévání a přihnojování přikládat velká pozornost,“ řekl předseda křesťanských demokratů a zastupitel Václav Mikušek.
Okrasné třešně byly vysazeny v roce 1995, kdy se náměstí rekonstruovalo. Za některé už byla provedena náhradní výsadba, což je podle Václava Mikuška běžná praxe. Část borovic ještě pochází z poválečných let. Některé už ale byly před časem obměněny, a to kvůli nákaze houbovitým onemocněním, takzvanou sypavkou. „Město mělo za mého působení na radnici smlouvu s člověkem, který se o zeleň na náměstí staral, nevím, jak tomu je teď, ale myslím, že by bylo dobré v této tradici pokračovat,“ poznamenal zastupitel.
Podle místostarostky Kristýny Kosové jsou okrasné třešně na náměstí napadeny moniliózou, což je houbovité onemocnění, které postihuje ovocné stromy. „Viditelně proschlé stromy proto na jaře vyměníme. Dřeviny, které se zatím jeví dobře, zkusíme ponechat a budeme je sledovat, jestli se u nich onemocnění neprojeví. Pokud ano, museli bychom je též skácet,“ vylíčila Kristýna Kosová.
Životnost okrasných třešní, které rostou na náměstí, je maximálně pětadvacet let. Jsou totiž přešlechtěné, v podstatě je na třešňovou podsadu nasazený keřový kultivar. „Není to strom, nevytváří klasickou korunu. Ty třešně byly vyšlechtěny těsně předtím, než se na náměstí vysadily, nebyla s nimi žádná zkušenost,“ řekla místostarostka.
Na jaře ale nechá město na náměstí vysadit dřeviny s delší životností. Vybírat bude ze základních odrůd, jako jsou například javory, či lípy, tedy stromy typické pro Rožnovsko.
Ani tak se ale zřejmě nepodaří do budoucna nákazám zabránit. A protože je nejlepším receptem pestrá výsadba, vydá se Rožnov touto cestou.
Protože nemají stromy na náměstí vhodné podmínky k životu, neboť se tam v zimě solí a v létě zeleň bojuje s nedostatkem vláhy, musí se půda promíchat s granulátem, který ve větší míře udrží vlhkost. „Zeleň díky tomu nebude oslabena a bude proto snáze čelit případné nákaze,“ vysvětlila Kristýna Kosová s tím, že borovice jsou zdravé, a proto u nich bude stačit pokračovat v běžné péči. „Uvědomuji si, že by si město zasloužilo zahradníka, který by se staral o zeleň komplexně a vnímal by ji v dlouhodobém časovém horizontu. Uvidíme, jestli se nám podaří tento záměr do budoucna prosadit,“ doplnila Kristýna Kosová.